Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya Nervoza; Anoreksiya terimi, iştah kaybı anlamına gelmektedir. Nervoza terimi ise kaybın psikolojik temelli olduğunu ifade etmektedir. Bu isim yanlış isimlendirme sonucu oluşmuştur. Çünkü anoreksikler iştah kaybetmezler aksine bu bozukluğa sahip birçok insan yemekle meşgul olur, kendisini bilinçli olarak aç bırakır. Örneğin bu kişiler devamlı olarak yemek kitapları okuyup aileleri için sürekli yemekler hazırlayabilirler. Anoreksiya nervoza tanısı alınabilmesi için kişide görülmesi gereken 3 özellik vardır. Bunlar:

  1. Kilo almaktan ve buna bağlı olarak şişman olmaktan korkmak. Bu korku kilo kaybı ile azalmaz. Yani bu kişiler için “aşırı zayıf” tanımı yoktur. 
  2. Sağlıklı beden ağırlığını sağlayan davranışların kısıtlanması. Bu, kişinin kilosunun, kişinin yaşına ve kişinin sahip olduğu boya göre normal kabul edilen kilodan çok düşük olması anlamını ifade etmektedir. Kilo, tipik olarak diyet yaparak kaybedilir ancak çıkarma davranışları (kusma, müshil ve idrar söktürücünün fazla kullanılması) ve aşırı egzersiz de bu amaçla kullanılabilir. 
  3. Kişinin beden ağırlığını ya da biçimini ya da nasıl algıladığı ile ilgili bir bozukluk. Anoreksik olanlar, aşırı zayıf olsalar bile, aşırı kilolu olduklarını ve bedenlerinin bazı bölgelerinin aşırı büyük ve şişman olduğunu düşünürler. Beden şekillerini sürekli kontrol altında tutmaya çalışırlar. Ayrıca bu kişiler aynalarla çok fazla zaman harcar ve aynadaki yansımalarını eleştirel bir bakışla incelerler. Bu kişilerin özsaygıları, zayıflıklarını sürdürmekle çok yakından ilişkilidir. 

Anoreksiya nervoza ‘ya eşlik eden bozulmuş beden imajı çeşitli araçlarla değerlendirilebilir; bu araçlardan en sık kullanılan Yeme Bozuklukları Envanteri‘dir. Anoreksik kişiler için başka bir değerlendirme aracı ise çeşitli beden ağırlıklarına sahip kadınlarının çizimlerinin gösterilmesi ve ardından kişiyi ve kişilerin ideal ölçülerini temsil eden çizimlerin seçilmesinin istenmesidir. Anoreksik kişiler, beden ölçülerini olduğundan abartılı şekilde fazla görürler ve zayıf bedene sahip şekilleri kendi ideal ölçüleri olarak seçmişlerdir. Ancak beden beden ölçüsündeki bozulmuş algıya karşın, anoreksik kişiler ağırlıklarını ifade ederken oldukça hatasızdır. 

Başka bir çalışmada ise yeme bozukluğu olan erkekler için biraz farklı bir sonuç bulunmuştur. Yeme bozukluğu olan erkekler, yeme bozukluğu olmayan erkeklerle kıyaslandığında ideal erkek beden tipini seçme konusunda farklılık göstermemiştir. Ancak yeme bozukluğu olan erkekler, kendi beden ölçülerinin daha fazla olduğunu tahmin etmiştir. Bu durum da erkeklerde ki beden imajı algısındaki bozulmayı göstermektedir. 

Anoreksiya Nervozanın Fiziksel Sonuçları

Anoreksik kişilerin kendi kendilerini aç bırakmaları ve bunun yanında bazı anoreksik olanların müshil kullanmaları farklı istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu durumda; kan basıncı genelde düşer, kalp atımı yavaşlar, böbrek ve sindirim sistemi problemleri oluşmaya başlar. Kemik yoğunluğu azalır, cilt kurur, tırnakları kolay kırılır, hormon miktarlarında düşüş olabilir, düşük kansızlık da bu bireylerde görülebilir. Bazı insanların saçlarında dökülme oluşur, bedenlerinde lanugo tüyleri çıkabilir. Çeşitli beden sıvılarında bulunan bu iyonlu tuzlar sinirsel iletim için gereklidir. İleri dönemlerde ölüme kadar götürebilen bir rahatsızlıktır.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.