Bağışıklık Sistemi ve Vitaminler

Vücudu pek çok yabancı maddeye karşı korumakla sorumlu olan bağışıklık sistemi; vücudun direncini düşürmeye çalışan bu yabancı maddelere karşı, savunma hücreleriyle karşılık vererek vücudumuzun sağlığını korumaya çalışır. Bağışıklık sistemini iki alt başlıkta toplamak mümkündür. Bunlar:

Doğal Bağışıklık Sistemi :

İlk savunma hattını oluşturan doğal bağışıklık sistemi; vücudu kaplayan deri, ağız ve burun içindeki bölgelerin üzerindeki zar, lökositler (beyaz kan hücreleri) ve proteinlerden oluşur.

Edinilmiş Bağışıklık Sistemi :

Spesifik bir savunma olarak özetlenebilecek olan edinilmiş bağışıklık sistemi; üretilen antikorlar ve diğer hücrelerle enfeksiyon bölgesine yönlendirilerek gerçekleşir. Ayrıca bağışıklığı desteklemek ve güçlendirmek için kullanılan sitokinler salgılanarak bağışıklık sisteminin ayakta kalması sağlanır. Aynı zamanda lenfosit yani beyaz kan hücreleri içerir. Bu hücreler, vücudun ana bağışıklık hücre tiplerindendir.

Bunların yanı sıra vitaminlerle de bağışıklık sistemi güçlendirilerek doğal yollardan destek sağlanmış olunur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler

Her vitaminin vücut sistemine farklı ve pek çok faydası bulunur. Bağışıklık sistemi için de D vitamini, C vitamini ve çinko son derece faydalı vitaminlerdir. Bu vitaminleri destekleyici ürünlerle almak mümkün olduğu gibi, doğal yollardan da vücuda faydalı olmalarını sağlamak da mümkündür. C, D vitaminleri ve çinkoyu doğal yollardan nasıl sağlayabileceğinize gelin birlikte bakalım.

C, D Vitaminleri ve Çinko İçeren Besinler

Çinko İçeren Besinler Neler?

Çinko içeren besinler bakımından çeşitli alternatiflere sahip olunduğu söylenebilir. Çinko içeren gıdalar için; kırmızı et, tavuk, kahvaltılık gevrek ürünleri, kepekli tahıllar, fındık, kabak çekirdeği, ceviz, fasulye, bezelye, nohut, süt ürünleri, istiridye ve bazı deniz mahsülleri örnek verilebilir.

D Vitamini İçeren Besinler Neler?

Mantar, süt, yoğurt, tereyağı, yumurta sarısı, kefir, ton balığı, somon, maydanoz, ısırgan otu ve yulaf D vitamini içeren besinler olarak örnek verilebilir.

C Vitamini İçeren Besinler Neler?

Bağışıklık sistemi için her zaman ilk akla gelen C vitamini için örnek verilebilecek besin kaynakları meyve grubu; mandalina, portakal, greyfurt, kivi, ananastır.

Yeşilliklerde; roka, maydanoz ve marul örnek verilebilir.

Sebzeler de ise; kırmızı biber, yeşil biber, limon, domates, ıspanak, brokoli ve lahana örnek olarak sıralanabilir.

Bunların yanı sıra; limon, domates ve taze kuşburnu da zengin C vitamini kaynakları olarak bilinirler.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.