Ankara Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Hastane: Ankara Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Adres: Şükriye Mah. Ulucanlar Cad. No: 89  Altındağ / Ankara

Randevu Telefonu: 182 Merkezi Hastane Randevu Sistemi )

Telefon: 0312 595 30 00 

Fax: 0312 363 33 96

Web Sitesi: www.ankarahastanesi.gov.tr

E-mail: ankaraeah5@saglik.gov.tr

Harita: 

Online Laboratuvar Sonuçları:                            

           [reklam1]

Doktor Çalışma Listesi:                                    Online Randevu:              

                  

Ankara Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Tarihçesi

Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1957 yılında Sağlık Bakanlığı Ankara Hastanesi adıyla kurulmuştur. Hastane 1954 yılında Alman ve Fransız mühendislerin denetiminde inşa edilmeye başlanmış, hastanenin projesi Fransız mimar Jean Volter tarafından çizilmiştir. Başlangıçta 4 servis ve 1 hemşire olmak üzere 120 yatak kapasitesi ile hizmete girmiştir. Bünyesinde barındırdığı Cebeci Sağlık Koleji 1986 yılında hastane bahçesinde yapılan ek binaya geçmiştir.

Poliklinik, hemşire lojmanı vb. kliniklerde yenileme çalışmaları artan ihtiyaçlara cevap verecek çeşitli projelerle yeniden yapılanma ve modernizasyon çalışmaları yapılmaktadır. Merkezi ameliyathaneler, acil ameliyathaneler, acil servis binası acil yoğun bakım açılmış olup, servislerde; dahiliye, nöroloji, nöroşirürji yoğun bakımları ile beraber fiili yatak kapasitesi 616 acil müşaade, diyaliz, hemodiyaliz dahil edilirse yatak sayısı 678 ‘dir.

Hastane aynı zamanda bir eğitim ve araştırma hastanesidir. Hastanede asistan eğitimi yanı sıra anestezi, radyoloji ve laboratuvar teknisyeni kursiyerleri, diyaliz kursiyerleri, çevre sağlık koleji öğrencileri de teorik ve pratik eğitim görmektedir. Bugün hastanenin fiili yatak kapasitesi 616, acil müşaade, diyaliz, hemodiyaliz dahil edilirse yatak sayısı 550 ‘dir.

Toplam personel sayısı 1968 ( geçici görevliler dahil) olup, sağlık kurulu ile beraber 31 ayrı branşta 46 klinik hizmet vermektedir. Her yıl 1 milyon civarında poliklinik yapılmakta, 25 bin civarında yatan hastaya hizmet vermekte 15 binin üzerinde ameliyat uygulanmaktadır. Hüseyin Gazi, Yenimahalle, Ulus ve Bahçelievler Basın Polikliniklerinde de poliklinik hizmeti verilmektedir. Hastanenin bulunduğu bölge ve Ankara’da Sağlık Bakanlığına bağlı yapılan en son hastane olduğu için poliklinik kapasitesi en yüksek hastanedir. Ana bina bu hizmete yetmediği için 1988 yılında hastane bahçesine 3 katlı poliklinik hizmet binası yapılmıştır. Hastane bahçesinde bulunan daha önce hemşire lojmanı olarak kullanılan bina 2000 yılında restore edilmiş, merkezi biyokimya, hematoloji, mikrobiyoloji laboratuvarı ve kan bankası olarak donatılmıştır.

Tags: , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.