Aşılama Yoluyla Hamilelik

Aşılama Yoluyla Hamilelik

Bir genç kadının en ideal üreme yani hamile kalma dönemi 20 ile 30 yaş arasındadır. Fakat bu yaşlar günümüzde, kadınların da çalışma hayatına aktif olarak katılması nedeni ile çoğu zaman gebelik için erken kabul edilmekte ve kadınların büyük çoğunluğu gebe kalmak için ideal ortam ve zamanı ancak 30 yaşından sonra yakalayabilmektedir. Yapılan istatistiklere göre, 30 ile 35 yaş arasında hamile kalmak isteyen 7 kadından bir tanesi hamile kalma problemiyle karşılaşmaktadır. 35 ile 40 yaş arasında ise bu oran artmakta ve her 5 kadından bir tanesi gebe kalamama sorunu yaşamaktadır. 20 ile 30’lu yaşlarda vücut fonksiyonları her hangi bir problem yoksa, üremek için çok elverişlidir. 35 yaşından sonra vücutta yumurta üretimi ve yumurta olgunlaşma döneminde bozulmalar başlar. Bazı kadınlarda bu bozulmalar daha erken bazılarında daha geç olabilmektedir. Beslenme alışkanlıkları, doğal yaşamdan uzaklaşma, sigara alkol kullanımı, radyasyon, alınan haplar, kimyasallar ve bunun gibi pek çok faktör bozulma sürecini hızlandırmaktadır.

Ayrıca 35 yaş üstü gebelikler pek çok risk faktörü içermektedir. İleri yaş gebelikler Down Sendromu, kromozom anomalileri, düşük riski gibi riskleri de beraberinde getirebilir. Ancak dönemin koşulları yukarıda da bahsettiğimiz gibi bunu mecbur kılmaktadır.

İleri yaşlarda hamile kalma problemi de sık karşılaşılan bir durumdur. 30 undan sonra evlenen bir çift doğal yollarla bebek sahibi olamadıklarında, bir müddet sonra bir hekime giderler. Bu durumda hekim öncelikle çiftlere aşılama yoluyla hamilelik yöntemini önerir.

Aşılama yapılmadan önce gebe kalmaya engel olan durumların belirlenmesi için, hem kadına hem de erkeğe, bazı testlerin yapılması ve gebe kalamama nedeninin araştırılması gerekir.

Aşılama öncesi kadınlara hangi testler yapılır?

Aşılama yöntemi düşünülmeden önce kadında önce ayrıntılı bir fiziksel muayene yapılır. Hormon testleri ile hormon seviyeleri ölçülür. Özellikle FSH (Folikülü Sitümüle Eden Hormon) ve Prolaktin hormon seviyeleri incelenir. Bu hormonların kanda normalden yüksek oranda olması, gebeliği baskılayabilir.

Laporoskopik incelemeyle (histerosalpingografi) tubal geçişin açık olup olmadığına herhangi bir yapışıklığın mevcut olup olmadığına bakılır. Var ise cerrahi müdahalelerle düzeltilir. Rahimde gebeliği önleyen tümör kitle gibi oluşumların olup olmadığı , endometrium tabasının kalınlığı araştırılır.

Aşılama öncesi erkeğe hangi testler yapılır?

Aşılama yönteminden önce erkekte de ilk yapılacak olan fiziksel muayenedir. Varikosel gibi problemler varsa cerrahi yöntem ile düzeltilir. Fiziksel muayenenin ardından erkeğe sperm testi ( spermiogram) yapılır. Sperm sayısı , spermlerin hareketlilik oranları incelenir.

Aşılama yoluyla hamilelik, tüm bu incelemelerin ardından düşünülür. Ve aşılama yöntemi için gerekli tedaviler uygulanır. Verilen iğne veya haplar düzenli kullanılmalıdır. Aşılama yöntemi, çiftler ve hekimin beraber hareket etmeleri gereken bir süreçtir. Bu süreçte hekimin sözünden dışarı çıkılmamalıdır. Muayeneler ve kontroller düzenli olarak takip edildiğinde gebelik şansı artar.

Tags: , ,

2 cevap

  1. […] normal yolla gebeliklere göre biraz daha fazladır. Bu oran yaklaşık olarak % 35 civarındadır. Aşılama yöntemi de bir yardımcı üreme tekniğidir. Bu teknikle hamile kalanlarda ikiz gebelik görülme […]

  2. […] Aşılama yoluyla hamilelik planlama veya tüp bebek, devlet hastanelerinde yaptırılabildiği gibi, infertilite tedavilerinde uzmanlaşmış özel hastaneler veya özel kliniklerde de yaptırılabilir. Aşılama ve tüp bebek işlemleri hassasiyet ve mahremiyet gerektiren işlemlerdir. Bu işlemler için kliniğe başvuran çiftler, stresli bir süreç yaşamamalıdır. Stres, baskı, muayene ve kontroller sırasında özensiz bir tutum, uygulama yapılacak anne adayını olumsuz etkiler. Bu durumda, planlanan gebeliğin ve uygulamanın başarısız olmasına neden olabilir. Kısırlık tedavisini etkileyen en önemli neden strestir. Anne ve baba adaylarının aşılama ve tüp bebek ile gebelik planlama programlarına başlamadan önce , özellikle bu duruma dikkat etmeleri ve tedavi boyunca rahat edebilecekleri klinikleri tercih etmeleri önemlidir. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.