Bitki Çaylarının Zayıflamaya Etkisi

Bitki Çaylarının Zayıflamaya Etkisi

Bitki çayları tüketerek zayıflamak uzun zamandır bilinen bir yöntemdir. Ülkemizde bulunması yönünden büyük bir hazineye sahip olan bu bitkilerin, hazır paketli ya da demleme usulü çay formları vardır. Hepsinin sayısız hastalıklara şifa kaynağı olduğu yapılan bir çok araştırma ile bilinmektedir. Bunlardan biri de bitki çaylarının zayıflamaya etkisi.

Öncelikle sağlık açısından birkaç bilginin iyi bilinmesi gerekir. Zayıflama amaçlı tüketilen bu çaylar günde 2 ya da 3 fincanı geçmemelidir ki vücutta toksik etki yaratmasın. Demleme süresi ve suyun sıcaklığı yine üzerinde durulması gereken önemli konulardır. Demleme süresi ortalama 3 dakika ve eklenen suyun sıcaklığı 80 °C derece olmalıdır. Zayıflamak sağlıklı yaşam için ne kadar gerekliyse, bitki çaylarını bu amaçlı tüketiyorsak bu bilgileri bilmekte o kadar önemlidir.

Bitki çayları nasıl zayıflatır konusu birkaç başlık altında toplanabilir. Bu çaylar vücutta idrar söktürerek, iştahı keserek, metabolizmayı hızlandırarak, antioksidan özelliği ile vücudu zararlı kimyasallardan arındırıp kalori yakımını arttırarak, barsak hareketlerini hızlandırarak yapar. Bu etkilere sahip bitkilerin bazıları şunlardır.

1. Adaçayı: Antioksidan özelliğe sahiptir. Böylece kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlar. Vücudunuzun hastalıklara karşı daha dirençli olmasına yardımcı olur.

2. Yeşil çay: Zayıflamak isteyenlerin diyet programlarında ki başlıca bitki çayıdır. Bilinen bir çok faydasının içinde zayıflamaya yönelik olan etkileri şöyle sıralanabilir.

-Antioksidan özelliği yönünden çok güçlüdür.

-İdrara çıkış sayısını artırır.

-Açlık hissini baskılar.

-Metabolizmayı hızlandırır.

3. Biberiye: Vücutta ki kan dolaşımını artırarak, vücudun kalori yakımının artmasına yardımcı olur. Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlığın giderilmesinde etkilidir.

4.Papatya: Özellikle zayıflamaya çalışırken yıpranan sinirlere birebirdir. Yatıştırıcı özelliği ile ruhsal yönden dinginlik sağlar. Özellikle yatmadan özce içildiğinde vücudun dinlenmesini ve daha rahat bir uykuya geçilmesinde etkilidir. Kabızlığa ve idrara çıkış sayısının artmasına yardımcıdır

5.Sinameki: Halk arasında bilinen en güçlü müshildir. Uzun süreli kullanımı barsak sisteminde ki yararlı bakterilerin vücuttan uzaklaşmasına, kullanmayı kesmenin akabinde ciddi bir kabızlık sorununa neden olur. Günde içilen fincan sayısına dikkat edilmelidir.

Bilinmesi gereken bir diğer konu ise tek başına hiçbir bitki çayının mucize yaratmayacağıdır. Bu çaylar yardımcı sınıftır ve tek başlarına olan etkileri çok küçüktür. Sağlık bakanlığı onayı olmayan ve doktorunuzun önermediği bir bitki çayı kullanılmamalıdır. Aksi taktirde vücutta istenmeyen hastalıkların başlamasına neden olabilirsiniz.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.