Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi

Hastane: Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi

Adres: Gazi Mah. Silahtar Cad. No: 2  Yenimahalle / Ankara

Randevu Telefonu: 182 ( Merkezi Hastane Randevu Sistemi )

Telefon: 0312 212 66 66 ( 8 Hat )

Fax: 0312 212 66 75

Web Sitesi: http://gmkdh.saglik.gov.tr

E-mail: ankaradhs7@saglik.gov.tr

Harita: 

Online Laboratuvar Sonuçları:                            

           [reklam1]

Doktor Çalışma Listesi:                                    Online Randevu:              

                  

Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi Tarihçesi

1930’lu yıllarda TCDD’nin artan personel sayısına paralel olarak personelin sağlık hizmetleri ihtiyacı da artmaya başlamıştır. Bu artan talep o güne kadar TCDD personeline sağlık hizmeti sunan Eskişehir TCDD Hastanesi‘ni yetersiz hale getirmeye başlamıştır. Bu nedenle Ankara’da günün teknolojisine uygun aletlerle donatılmış, biyokimya laboratuvarı ve diş kliniği bulunan bir hastane kurulmasına karar verilmiştir.

Bu düşünceler ışığında, Atatürk Orman Çiftliği ile askeri fabrikalar arasındaki sahada modern bütün tıbbi tekniklerin kullanılmasına uygun olacak 100 yataklı TCDD Ankara Hastanesi’nin inşaatına başlanmıştır.

18.01.1943 tarihinde eğitim amacı da güden TCDD Ankara Hastanesi’nin açılışı yapılmıştır. Hastanede kurulduğu yıllarda, Türkiye’de pek çok hastanede bulunmayan tıbbi donanıma sahip fizyoterapi ünitesi, biyokimya laboratuvarı, ameliyathane, modern bir çamaşırhane ve yemekhane bulunmaktadır.

Hastane, 06.01.2003 tarihi itibariyle TCDD Genel Müdürlüğü ve SSK arasında imzalanan protokol gereği SSK Gazi Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. 06.01.2005 tarihinde ise SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı çatısı altında toplanması TBMM’de kabul edilmiş ve hastane Ankara Gazi Devlet Hastanesi olarak sağlık hizmeti sunmaya devam etmektedir.

Sağlık Bakanlığının 04.06.2009 tarih ve 22157 sayılı makam onayı ile hastanenin ismi Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi olarak değiştirilerek sağlık hizmeti sunmaya devam edilmektedir.

Tags: , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.