Güneşe Çıkmadan Önce Alınacak Önlemler

Güneşin cildimize verdiği zararlar arasında güneş yanıkları ve deri kanseri olduğu uzmanların birleştiği ortak noktadır.Sıcak yaz günlerini yaşadığımız bugünlerde zararlı güneş ışınlarından korunmak için yapılması ve dikkat edilmesi gerekenleri araştırdık ve şöyle sıraladık:

1-Özellikle çocukların devamlı gölgede kalması sağlanmalı ve gölgeden mümkün olduğunca daha çok faydalanılmalı.
2-Cilt giysilerle korunmaya çalışılmalı,uzun süre güneşe maruz kalınacaksa şapka ve vücudumuzu kapatabilecek geniş elbiseler giyilmeli.
3-Koyu kıyafetlerden kaçınılmalı,açık renkli ve sık dokunmuş kıyafetler tercih edilmeli.
4-Deniz kenarında güneşlenirken şemsiye altında oturulsa dahi kum ve denizden yansıyan güneş ışınlarının cildimize zarar verebileceği, çeşitli deri hastalıkları  oluşturabileceği unutulmamalı.
5-Güneşe çıkarken giyilen elbiseler kesinlikle kuru olmalı.
6-Gözde hasara neden olan ultraviyole ışınlardan korunabilmek için UV koruyuculu güneş gözlükleri tercih edilmeli.
7-Güneş ışınlarının özellikle yoğunlaştığı saatler olan 11:00/16:00 arasında mümkünse dışarı çıkılmamalı.
8-Güneş banyosu kesinlikle yapılmamalı.
9-Açık hava aktiviteleri güneş ışınlarının daha az olduğu saatlerde yapılmalı.
10-Son olarak tüm korunma yöntemlerimize rağmen cildimizin açıkta kalabilecek yerlerini güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyabilmek için güneş koruyuculu kremler kullanılmalı.

Kullandığımız güneş koruyucular nasıl olmalı?

İyi bir güneş koruyucu kesinlikle hem suya, hem terlemeye hemde yüksek ısıya dayanıklı olmalıdır.Koruma faktörü yüksek olmalı,uçucu ve alerjik olmamalıdır.Ayrıca UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu özelliği olmalıdır.Renksiz, kokusuz olmasına dikkat edilmeli; aynı zamanda cildimizi ve elbiselerimizi boyamamalıdır.

Bir Uzman Görüşü:

Güneş ışınlarının cilt üzerindeki kötü etkilerinden korunabilmek için güneş ışınlarının zararları ve etkili korunma yöntemleri konusunda toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Selçuk Özdoğan, ” güneş banyosu yapmadan mümkün olduğunca gölgede yanarak ve etkili bir güneş kremi kullanarak bronzlaşın ‘‘ uyarısında bulundu.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.