Tansiyon Hastalarına Tavsiyeler

Tansiyon hastalığının ne denli tehlikeli bir hastalık olduğu hepimizce malum. Bizde bu hastalığın pençesindeki milyonlarca kişi için bir araştırma yaptık ve kırmızı pancar ve suyunun bu hastalığa çok faydalı olduğunu öğrendik.

 

 

Tansiyon Hastalığı Nedir?

Kan basıncının normalden daha yüksek seviyede seyretmesi sonucunda ortaya çıkan hastalığa tansiyon hastalığı diyoruz.Bu hastalıkta beslenmenin önemi büyük. Uzmanlar Omega 3 yağ asidinin kalp ve damar sağlığını olumlu yönde etkilediğini belirtirken, yağlı balık tüketiminin bu hastalığı önlemede etkili olduğunu söylüyorlar.

 

Tansiyon Hastaları İçin Bazı Öneriler

Yapılan bazı araştırmalarda bir hafta boyunca kırmızı pancar tüketen hastaların, tüketmeyenlere göre tansiyon ölçümlerinin çok daha düşük çıktığı gözlemlenmiştir. Bu araştırmayı yapan uzmanlar pancarın tansiyon düşmanı bir besin maddesi olduğunu ve mutlaka çiğ yenilmesi gerektiğini söylüyorlar. Kırmızı pancarın düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde kalp krizi ve felç riskini de azalttığı, ayrıca kan damarlarını açan nitrik asit düzeyini arttırdığı belirtilmektedir.

Bunun yanında kırmızı pancarın gösterdiği bu etkiyi gösteren başka besin maddeleri de yok değil. Örneğin karpuz ve sarımsakın da hemen hemen aynı etkiyi gösterdiği vurgulanmıştır.

Diğer yandan marul, rezene, pazı, ıspanak, su teresi, turp ve kerevizin de tansiyon hastalığından korunmada faydalı besinler olduğu bilinmektedir.

 

 

Kırmızı Pancarın Sağlığa Faydaları

Cildi güzelleştiren kırmızı pancar saç dökülmesi, sedef, egzama, kurdeşen, ürtiker, karaciğer rahatsızlıkları ile vücuttaki kaşıntıların önlenmesinde de faydalıdır.

 
Diğer faydaları şöyledir :

• Mide ekşimesi ve mide ağrısı şikayetlerini anında giderir.

Hazımsızlığı yok eder, kabızlık çekenlere iyi gelir.

Karaciğeri düzenli çalıştırarak şeker hastalığını önler.

Sinirleri yatıştırıcı bir özelliği bulunan pancar huzur ve dinginlik verir.

Böbrek kumu dökmek için birebirdir.

Kansızlık ve demir eksiklikliği tedavisinde çok etkili olan pancar, kansızlık sorununuzu giderdiği taktirde iştah açıcı özelliği sayesinde vücudunuza dinçlik verir. Kansızlık problemi olanların mutlaka kırmızı pancar suyu tüketmeleri önerilmektedir.

Tags: , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.