Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi

Hastane: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi

Adres: Kazlı Çeşme Mah. Belgrad Kapı Yolu No: 1  Zeytinburnu / İstanbul

Randevu Telefonu: 182 ( Merkezi Hastane Randevu Sistemi )

Telefon: 0212 409 02 00

Fax: 0212 547 22 33

Web Sitesi: www.yedikulegogus.gov.tr

E-mail: info@yedikulegogus.gov.tr

Harita:

Online Laboratuvar Sonuçları:                            

          [reklam1]

Doktor Çalışma Listesi:                                     Online Randevu:              

                  

Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi Tarihçesi

Bugünkü adıyla Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 59 yıl önce İstanbul’da çam ağaçlarının gölgesinde, 1905 yılında Ermeni-Rum ustalarınca yapılmış yığma taş binalarda hizmet vermeye başlamıştır.

1951 yılında ülkemizde tüberküloz salgınını kontrol altına alabilmek için hükümet kararıyla Ankara’da Sanatoryum, İzmir’de Tepecik hastanesi, İstanbul’da da İstanbul Verem Savaş Derneği’nin katkılarıyla Balıklı Rum Hastanesi binalarından Yedikule kurulmuştur.

1950’lerde sanatoryum havasında veremlilerin kür yataklarıyla balkon tedavisi uygulamaları nedeniyle iki katlı, geniş balkonlu, yan yana dizilmiş 6 binada hizmet veren hastaneye, 1969’da 3 katlı bina eklenmiş ve 1974’de de yine 3 katlı Semiha Şakir pavyonu ilave edilmiştir.

1970 yılında özel dal eğitim hastanesi olmuş ve Göğüs Hastalıkları asistanı yetiştirilmeye başlanmıştır.1980’lerin başında Göğüs Cerrahisi kliniğinin açılmasıyla da ismine Göğüs Cerrahisi Merkezi eklenmiştir. Yedikule, 1980’lerde artık verem hastanesi hüviyetinden sıyrılmaya başlamış, aynı zamanda verem dışı akciğer hastalarına hizmet veren bir merkez olma gayreti içine girmiştir.

Hem Göğüs Hastalıkları, hem de Göğüs Cerrahisinde asistan yetiştiren hastane gitgide bilimsel gelişme gösterip kendini yenilemiştir.Yedikule son 4 yıldır Türk Toraks Derneğinin Avrupa Solunum Derneği (ERS) ile ortaklaşa düzenlediği Girişimsel Bronkoskopi-EBUS kurslarının gerçekleştirildiği bir merkezdir.

Eğitim vermeye başladığından bu yana 300’ün üzerinde uzman hekim yetiştiren bu hastanenin hekimleri, başta Türk Toraks Derneği ve Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği olmak üzere pek çok derneğin yönetiminde aktif rol almıştır.

Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi; özel hastane konforunda inşa edilen ve 2011 yılında faaliyete geçen 200 yataklı yeni hastane binasında, akciğer nakli ünitesi, torasik onkoloji ünitesi ve hayvan laboratuarıyla gelişimini sürdürmeye devam etmektedir.

Tags: , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.