Ankara Diş Hekimleri Odası

Ankara Diş Hekimleri Odası

 

Ankara Diş Hekimleri Odası, İstanbul ilinden sonra en çok diş hekimi üyesi bulunan diş hekimi odasıdır. İlk olarak Ankara Diş Hekimleri Cemiyeti olarak kurulmuştur. Kurucusu 1944 yılında Celal Meral’dir. Bu tarihlerde 66 diş hekimini bünyesinde barındıran cemiyet, diş hekimlerinin yetiştirilme şartlarının düzeltilmesi ve okulların kapatılmaması, devlet bünyesine alınması gibi pek çok konuda Ankara bölgesindeki diş hekimlerinin sesi olmuştur. 4 yıl hizmet veren Celal Meral daha sonra yerini kuruluşunda yönetim kurulunda bulunan Ferhan Erkey’e devretmiştir.

Ankara Diş Hekimleri Odası

1971 yılında çıkan ve devlet denetimsiz cemiyetlerin kapatılması öngören Cemiyetler Kanunu kapsamında kapatılmıştır. Daha sonra 1972 yılında Cemal Meriç’in girişimleriyle Türk Diş Hekimleri Cemiyetine (Türk Diş Hekimleri Birliği) bağlı bir oda olarak yeniden açılmıştır. İzmir Diş Hekimleri cemiyetiyle beraber, İstanbul Diş Hekimleri Cemiyetinin karşıt görüşüne rağmen 1975 yılında Türkiye genelinde Diş Hekimleri cemiyetlerinin kurulmasını sağlamışlardır. 1980 yılındaki ihtilal sebebiyle yeniden kapatılmış, meşru hükümetin kurulmasıyla yeniden faaliyetlerine başlamıştır. 1980 yılında cemiyet statüsünden oda statüsüne geçmek için faaliyetlere başlanmış, 1985 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine alınmıştır. Hazırlanan yasa tasarısı aynı yıl TBMM tarafından onaylanmış ve bu kapsamda diğer diş hekimleri odaarıyla beraber Ankara Diş Hekimleri Odası da kurulmuştur.

Ankara Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu 1 başkan, 1 başkan vekili, 1 kurul genel sekreteri, 1 kurul saymanı ve 5 kurul üyesinden oluşmaktadır.

Ankara Diş Hekimleri Odası Denetleme Kurulu 1 başkan, 1 kurul raportörü ve 1 üyeden oluşmaktadır.

Ankara Diş Hekimleri Odası Disiplin Kurulu 1 başkan, 1 kurul raportörü ve 3 üyeden oluşmaktadır.

Ankara Diş Hekimleri Odası, Türk Diş Hekimleri Birliğinde 11 Türk Diş Hekimleri Birliği Delegesi tarafından temsil edilmektedir. Bu kapsamda temsilci sayısı en fazla olan il konumundadır.

Ankara Diş Hekimleri Odası, Ankara ilindeki diş hekimlerinin yanı sıra, Çankırı, Kastamonu ve Kırıkkale illerindeki diş hekimlerinin de temsilcisi konumundadır. Ankara Diş Hekimleri Odasının bünyesinde kurullar haricinde Basım Yayın Komsiyonu, Eğitim Komisyonu, Sosyal Komisyon, Etik Komisyonu, Sağlık Hukuku Komisyonu, Serbest Diş Hekimleri, Toplum Ağız Diş Sağlığı Komisyonu, Kamuda Çalışan Dİş Hekimleri Komisyonu ve Öğrenci Komisyonunu barındırmaktadır.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.