Çocuklarda Fıtık

Çocuklarda Fıtık

Çocuklarda görülen fıtık çeşidi, indirekt kasık fıtığı olarak karşımıza çıkar. Sıklıkla erkek çocuklarında rastlanan kasık kanalındaki defektten kaynaklanır. Testislerin oluşumu; gestasyonel hayatta erkek bebeğin karın içinde oluşarak başlar ve doğuma yakın bu kanal boyunca skrotuma inerek gelişimini tamamlar. Her 100 erkek çocuğunun yaklaşık 4’ünde rastlanabilen bir sağlık sorunudur. Kız çocuklarında da kasık fıtığı olabileceği bilinmektedir fakat görülme sıklığı çok azdır. Erkek çocuklarında açık kalan veya yarı açıklığa sahip bu bölgeden, ince bağırsağın fıtıklaştığı görülür. Bu durum çocukta önceleri ıkınma veya şiddetli öksürükle beraber görülen şişlik şeklinde ortaya çıkar ve hafif vakalarda ağrıya neden olmayabilir.

Kız çocuklardaki fıtıklaşmalar ise benzer bir kanaldan kaynaklı olup bağırsak yerine yumurtalığın fıtıklaşması şeklindedir. İlerleyen zamanlarda açıklığın artması ya da fıtığın kaybolmaması gibi nedenlerle çocukta hissedilen ağrı şiddetlenir ve iştahsızlık, kusma ve huzurluğa sebebiyet verir. Aile tarafından farkedilen böyle bir durum karşısında çocuk doktoruna başvurulmalı ve gerekli operasyon çocuk cerrahisi kiniklerinde yapılmalıdır.

Kasık fıtığı çocuklarda gebelik hayatında başlayan ve düşük doğum ağırlıklı ya da prematüre bebeklerde daha sık görülen bir sağlık sorunudur. Çocuklarda kasık fıtığının görülme nedenleri arasında ailenin genetik durumu ve gebelikteki çevresel faktörlere maruziyeti üzerinde düşünceler de mevcuttur. Önemli olan ailenin kasık fıtığı tanısını almış çocuğuna cerrahi müdahele için destek olması ve en kısa zamanda operasyon yaptırmasıdır. Fıtıklaşma bazen çift taraflı da gelişebilmektedir. Tek taraflı oluşmuş bir fıtık ilerleyen zamanlarda diğer taraftan da tekrarlayabilir. Kasık fıtıkları tedavi edilmediğinde intestinal obstrüksiyonlara yani bağırsak tıkanmalarına neden olabilmektedir. Obstrüksiyon ilk olarak kendini iştahsızlık, kusma ve şiddetli ağrı ile belli eder.

Ameliyat ile elde edilen başarı oldukça yüksektir. Tecrübeli hekimlerce yapılan bu operasyon süresi yaklaşık 30 dakika kadardır. Cerrahi teknik açısından, yapılan ameliyatta çocuklarda yama işlemi uygulanmamaktadır. Çocuk cerrahların sıkça uyguladığı bir ameliyat olması sebebiyle uzmanlar bu konuda oldukça tecrübe sahibidirler. Ameliyatın anestezisi genel anestezik yöntemlerle olmaktadır. Çoğu hastanede çocuk sabah operasyona alınmış ise aynı gün taburcu olabilmektedir.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.