Deneklik Nedir Şartları Riskleri

Deneklik Nedir Şartları Riskleri

Senelerdir günün yarısını çalışarak ve çok cuzi para kazanarak geçiriyorsunuz. Bilimsel araştırma ve gelişmelerin insanın üzerindeki etkilerini doğrudan görmek için hazırlanmış bir sisteme ihtiyaç duyan bilim dünyası, denek kullanarak buluşlarından kısa sürede gerçekçi sonuçlar almaktadır. İnsanların psikolojik ve fiziksel sağlığına destek olacak bir projede yer alırken, banka hesabınızı kabartabilirsiniz. NASA gibi birçok araştırma enstitüsü deneklere ihtiyaç duymakta ve belirli aralıklarla arayışlarını ilan etmektelerdir. Örneğin; Uzay araştırma ve geliştirme enstitüsünün yatarak para kazanma teklifi birçok kişi tarafından talep görmüştür. Sadece yattıkları yerden haftada 4000 tl kazanacak olan denekler, 2 ay boyunca araştırma kapsamında görev alacaklar. Bu deneyde uzun süre uzayda kalacak astronotların ruhsal ve biyolojik durumları tespit edilmiş olacak. Üniversitelerin de buna benzer birçok araştırma konusu bulunmakta.

İlaç sektörünün oldukça ihtiyaç duyduğu denek, sadece hafta sonlarında hastaneye uğrayarak, gerekli doktor muayeneleri ve sağlık testlerini yaptırarak bir senede kazanacağı parayı bir ayda kazanabilir. Her araştırmada deneklerin dikkat edeceği noktalar en ince ayrıntısına kadar anlatılır ve gerekli takipler gerçekleştirilir.

Denekliğin Tarihi Oldukça Eski

Birçok medeniyet, kendi ideolojilerini kanıtlamak ve doğruları bulmak için hayvanlar ve insanlar üzerinde araştırmalar gerçekleştirdiler. Araştırmaların sonucunda olumlu ya da olumsuz sonuçların alındı. İnsanlığa katkısı olan deneylerin yanında kişisel düşüncelerin kanıtlanması ve kabul görmesi için dedenek üzerinde çalışmalar gerçekleştirildi.

Tarihteki deneyler, insanın psikolojik ve biyolojik yapısını iyi anlamak için hazırlanmaktaydı. Deneksistemi sayesinde stres yönetimi, insan davranışlarının istem dışı olup olmadığı, insan vücudunun yabancı bir maddeye verdiği tepki ve birçok konuda olumlu ya da olumsuz sonuçlar alındı. Gıdıklanan insanın istem dışı gülmesi, insanların gözleri açıkken bile uyuyabildikleri, otorite sahiplerinin isteklerine kişinin vicdani yapısına ters düşmesine karşın verdiği tepkiler, koşullanma deneyleri, aşıların bulunması yapılan deneyler sonucunda ortaya çıkan gerçeklerdi.

Denek Olmanın Şartları Nelerdir?

Denek olma şartları hangi kategoride bir araştırmanın elemanı olacağınızla ilgili olduğundan farklılık gösterir. Yaş aralığı olarak 18-65 olarak genel bir şart vardır ancak eğer yapılacak araştırma 65 yaş üzerindeki insanları ilgilendiriyorsa özel şartlar eklenerek ilana bu durum belirtilir.

İlaç firmaları, ilacın etki alanına göre sağlıklı ya da bazı rahatsızlıkları olan kişileri denek olarak tercih edebilir. Kilo vermeyle ilgili bir araştırmada kilo problemi yaşayanlar daha öncelikli olur. Kilo almaya yarayan bir ilaç içinse durum tam tersidir.

Uzun zamandır bir sağlık problemiyle uğraşıyorsanız ve sizin gibi aynı rahatsızlıktan kurtulmak isteyenlere yardım etmek istiyorsanız, hastalığınızla ilgili yeni geliştirilen bir molekül bileşenini hekimlerin sizin üzerinizde denemesine izin verebilirsiniz.

Psikolojik deneylerde kişinin davranışsal tutumları gözlemlenmektedir. Olaylara ve durumlara karşı verdiğiniz tepkiler gözlemlenerek insan psikolojisi çözülmeye çalışılır. Bir süre klinikte misafir edilirsiniz ve hekimler tarafından belirli aralıklarla gözlemlenirsiniz.

Yapılan araştırmaların cinsiyet üzerindeki etkileri de önemlidir. Birçok araştırmada erkek denek kullanılır. Bu tercih ilaç çeşidinden olabileceği gibi araştırma için çoğunlukla erkeklerin başvurmasından kaynaklı olabilir. Ayrıca bayanların adet döngüsünden dolayı metabolizma çalışma hızı değiştiğinden istenilen gözlem tam olarak yapılmayabilir. Deneklikte bayanları kullanma oranı sadece % 1 kadardır.

Bioeşdeğerlik araştırmalarında iki ilaç arasındaki artılar ve eksiler tespit edilir. Bu testler için sağlıklı bireyler seçilir. İlaçlardan çok az dozda verilir ve deneklerin kan değerleri incelenerek ilacın etkileri gözlenir. Araştırma boyunca deneklerin greyfurt içmesi ve sakız çiğnemesi yasaklanır. Greyfurtun önemli bir etkisi, alınan ilaçların karaciğerde parçalanmasını önlemektir. Sakız çiğnemekse mide bağırsak çalışmasını hızlandırdığı ve tükürük bezlerinin fazla salgılanmasını sağladığı için, araştırma sırasında yasak. Vücudu çok yoracak bir spor yapmak da şartlar arasında olabilir.

Denek, araştırmaya başlamadan önce çok kapsamlı bir sağlık taramasından geçirilir. Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları olan, çay-kahve gibi içecekleri sık tüketen kişileri araştırma için pek uygun bulunmaz. Bunun sebebi ise bu alışkanlıkların metabolizmayı hızlandırması ve ilacın gereğinden hızlı parçalanmasına neden olmasıdır.

Denek olmak isteyenler, gerekli belgeleri imzalayarak oluşabilecek olumlu olumsuz her sonucu kabul ettiklerini belirmiş olurlar. Araştırma boyunca deneklerin sigortaları yapılır ve tüm tetkitler firma tarafından gerçekleştirilir.

Denek Olmanın Riskleri Nelerdir?

Denek olma konusunda eskisinden daha büyük bir talep olduğu gözlenir. Araştırma firmaları denekleri bulmak için büyük çaba harcarken şimdilerde binlerde kişi deneklik için başvuru yapmaktadır. İlk başta bu meslek kulağa hoş gelse de olumlu ve olumsuz yanları iyi araştırılmalıdır. Bu konuda kimseyi sorumlu tutamaz, araştırmacı firmadan şikâyetçi olamazsınız.

Bir ilaç araştırmasında denek olmayı kabul ettiyseniz, araştırma zamanında sigortalı olursunuz lakin araştırma bittikten sonra oluşacak sağlık problemlerinden araştırmacı firma sorumlu değildir. Ayrıca birçok ilacın yan etkisi olduğunu düşünürsek, size uygulanan ilacın yan etkilerini göze almış olursunuz.

Denek olarak başvurulanların geneli incelendiğinde maddi sıkıntılar çeken erkeklerle, öğrenciler çoğunluktadır. İşsizlik problemi yaşayan erkeklerin geçim kapısı olarak gördüğü deneklik, kısa süreli bir iştir. Araştırma sadece birkaç ay sürer, hatta çok kısa sürede sonuç elde edilen araştırmalar vardır. Sürekli kontrol altında tutulacak kişiler arandığı için şehir dışından gelen iş taleplerine dönüş yapılmaz. Denekliği sürekli bir iş olarak görmemeli, sadece insanlığa faydalı bir iş yapmak düşüncesiyle hareket etmelisiniz.

Son dönemde denekliğe rağbetin artması arasında verilen ücretler büyük rol oynar. Yapılacak araştırmaya göre değişse de, firmalar denek işi için çok yüksek fiyatlar ödemezler. Örneğin 1,5-2 ay sürecek bir araştırma işlemi için deneklere ortalama 1000 tl kadar para ödemesi yapılır. Çok büyük araştırmalar için büyük meblağlar belirtilir lakin bu araştırmalara katılmak için şartlar oldukça kabarıktır.

Deneklik İçin Nerelere ve Nasıl Başvurulur?

Denek olmak için ilkönce kararınızda emin olmanız gerekir. Bu işi yapmayı kafaya koyduysanız internette, üniversitelerin araştırma bölümlerinde yayınlanan deneklik ilanlarını takip etmelisiniz. İlanlarda deneklik için aranan koşullar, deneklik süreleri gibi bilgiler yazılmıştır. Aranılan niteliklere uygunsanız iletişim bilgilerinden başvuru yapabiliyorsunuz. İstenilen evrakları hazırlayıp bizzat araştırma merkezine başvurmanız da gerekebilir.

Başvuru yaparken aranılan özellikler bölümündeki her maddeye uyduğunuzdan emin olun. Bir tane maddeye bile uymadığınızı düşünüyorsanız o ilana başvurup zaman harcamamalısınız. Başvurduğunuz ilanlar sonucunda firmalar size ulaşarak bir ön görüşme isteyeceklerdir. Ön görüşmeden sonra birkaç mülakat sizi bekliyor olabilir. Son olarak fiziksel ve psikolojik testler yapılarak sizinle denek olarak çalışıp çalışılmayacağına karar verilir.

İnsanlar Neden Denek Olur?

Denek olmak, hem bilim dünyasına hem de insanlığa büyük yardım etmeniz demektir. Birçok rahatsızlığın tedavisinde olumlu yönde ilerleme gösterilmesini sağlar. Tedavisi olmayan hastalıkların çözüme kavuşması söz konusudur. Denekliğin manevi olarak insan iyi hissettiren bir yanı vardır.

Günümüzde birçok kişinin denek olma isteğinin altında işsizlik, maddi sıkıntı, ek gelir elde etme isteği yatmaktadır. Özellikle ailesine bakmak zorunda kalan erkekler, sağlıklarının olumsuzluklarla karşılaşabilme olumsuzluğunu düşünmeden denekliğe başvuru yapmaktadır. Araştırma bittikten sonra ilaçların yan etkisinden kaynaklı bir sağlık problemi yaşarsanız, başka işlerde çalışmanızı zorlaştıracağını unutmamalısınız. Denek olma, alınan paradan çok manevi duygular içinde yapılacak bir iştir. Karar vermeden önce tüm detayları düşünmeli, aklınızda tek soru işareti dahi bırakmamalısınız.

Tags: , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.