Dr.Sami Ulus Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Hastane: Dr. Sami Ulus Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Adres: Babür Caddesi No: 44  Altındağ /Ankara

Randevu Telefonu: 182 Merkezi Hastane Randevu Sistemi )

Telefon: 0312 305 60 00

Fax: 0312 317 03 53

Web Sitesi: www.samiulus.gov.tr

Harita:

Online Laboratuvar Sonuçları:                            

           [reklam1]

Doktor Çalışma Listesi:                                    Online Randevu:              

                  

Dr.Sami Ulus Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Tarihçesi

Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1950’li yıllarda Işıklar Caddesinde Ankara Çocuk Hastanesi olarak faaliyete geçmiştir. Hastaneye adını veren Dr. Sami Ulus’un kişisel gayretleriyle bugünkü hastane binası yapılarak 150 yatak kapasitesi ile 1963 yılında hizmete sokulmuştur. Hastanenin birinci başhekimi olarak görevlendirilen Dr. Sami Ulus, 6 Mayıs 1965 tarihinde çok sevdiği hastanesinde, görevi başında yaşamını yitirmiştir. Dönemin Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Vedat Ali ÖZKAN tarafından hastaneye “Dr. Sami Ulus” adı verilmiştir.

Kuruluşundan bu yana sürekli gelişme içinde olan hastanede, hizmetin verimliliği ve işlerliğini arttırmak amacıyla 1990 yılında 2 katlı poliklinik binası ve ishal takip ve tedavi merkezi halkın hizmetine sunulmuştur. Hizmet binasının ihtiyaca cevap vermemesi üzerine hastane bahçesine 5 katlı ek bina (75. Yıl Binası) yapılmış ve 23 Nisan 1998 günü 9. Cumhurbaşkanı  Süleyman DEMİREL tarafından hizmete açılmıştır.23 Haziran 2008 tarihinde Zübeyde Hanım Doğumevi ile birleşmiştir.

Hastane yıllar içinde bir yandan yatak kapasitesini arttırırken diğer yandan çocuk sağlığına ilişkin yan dal uzmanlıklarını çeşitlendirerek hızla gelişme göstermiştir. Hastanede 416 yatak ve 996 personel bulunmaktadır.

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi 416 yatak ve yıllık 270.000 poliklinik, 8.500 ameliyat kapasitesine sahiptir. Modern cihazlarla donatılmış olarak ve 40 yıllık çocuk sağlığı ve hastalıkları deneyimi ile Türkiye’nin bu alandaki en büyük ve en yetkin sağlık kurumlarından biridir.

Kurulduğundan bu yana Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak çalışan hastanede 10 klinik şefi, 11 şef yardımcısı, 8 başasistan 172 uzman doktorla eğitim verilmektedir. Ayrıca hastane Ankara ve çevre illeri dışında Türkiye’nin her yerinden gelen hastalara 24 saat hizmet sunmaktadır.

Tags: , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.