Epidural Normal Doğum Nedir

Epidural Normal Doğum Nedir

Anne adayı hem normal doğum yapmak istiyor hem de ağrı çekmekten korkuyorsa epidural anestezi altında yapılan normal doğum anne adayının bu isteğini gerçekleştirmesine imkan sağlamaktadır. Epidural anestezi, doğum ağrıları ortadan kaldırarak, annenin daha rahat doğum eylemine katılmasını ve korkularını yenmesini sağlar. İşlemin yapılması anestezi uzmanının kontrolundedir. Eğer anne adayı epidural anesteziyi kabul ederse normal doğum sancılarını beklemek zorundadır. Normal doğum başlar başlamaz omurilikteki bir aralığın adı olan dura kısmına anestezik maddenin enjekte edilmesiyle sancılar ya yok edilir ya da en aza indilir.

Epidural Normal Doğum Nedir

Genellikle rahim ağzı açıklığının yaklaşık 4 santimetreye ulaşması beklenir. Bu kısım bir ekip çalışması ile gerçekleşerek jinekoloğun sık sık yaptığı rahim ağzı açıklığının öğrenilme muayenelerinin sonucunda, uygun zamanı anestezi uzmanına bildirerek epidural işleme geçilebileceğini haber verir. En iyi zamanı uzmanlar karar verdikten sonra anneye pozisyon verilir. Ya öne doğru sedye üzerinde oturur pozisyonda iken eğilmesi ya da yan yatarak omuriliğini dışarı çıkaracak şekilde kıvrılması, kol dirseklerini göğsüne dayararak, başıyla beraber kıvrılması istenir. İşlem sırasında annenin hareketsiz kalması çok önemlidir. Giriş yeri omurilik olduğundan hassas bir noktada olması anne adayını tedirgin edebilir fakat işinde uzman kişilerin sıklıkla uyguladığı bu yöntemin başarısı anestezistin el becerisiylede ilgili olup epidural anesteziye bağlı görülebilecek yan etkiler çok azdır. Aynı miktardaki madde bir kadında tam ağrısız doğum sağlarken bir başkasında sadece ağrı üzerinde az miktarda hafifletme etkisi gösterebilir. Bu durumda anestezik madde miktarı bu kadınlarda biraz daha arttırılabilir. Bu şekilde uygun yere iğne ile  giriş yapılır ve anestezik ilaç enjekte edilerek ağrısız normal doğum süreci başlatılır. Anne bu işlemler sırasında çok hafif yanma ve karıncalanma hissi duyabilir.

Doğum başladığında oluşabilecek tek sıkıntı annenin ağrıyı hissetmemesinden kaynaklı ıkınmada yetersiz kalabileceği durumlardır. Bu duruma işinde uzman bir ebe ve hemşire eşlik ettiğinde, anne adayının karnına bastırılarak bebeğin doğum yolunda daha rahat ilerlemesi sağlanır ve doğum kolaylaştırılır. Aksi takdirde normal doğum gerçekleşemez ise epidural anesteziden spinal anesteziye dönülerek ,ağrıyı azaltmakla birlikte his kaybıda sağlanarak sezaryen doğuma geçilebilir.

Daha az ağrı ile gerçekleşen bir doğum sonunda annenin toparlanması ve emzirmeye bir an önce başlaması, bebeği ile ilk dakikalarını daha unutulmaz kılmaktadır. Toparlanma sürecinin daha kolay olması anneye sunulmuş en iyi zaman dilimidir. Epidural doğumun da en sık tercih edilme nedeni budur. Epidural doğum yönteminin bazı durumlarda yapılması uygun değildir. Bu durumlar;

  •  Annede çoğul gebeliğin olması,
  •  Annede rahim ağzı açıklığının çok ilerlemiş olması ve doğumun eyleminin bitmeye yakın olması,
  •  En az 38 gebelik haftasını tamamlayamamış olması,
  •  Bebeğin makat pozisyonda gelmesi,
  •  Annenin tüm gebeliğini sağlıklı geçirememiş oluşu veya annede enfeksiyon varlığı,
  •  Normal doğumun bebeğe ya da anneye zarar verebileceği doğum kanalı yolundaki sorunlar,
  •  Omurilik üzerindeki sırt derisinde; efeksiyon, yara ve skar dokusu gibi deri bütünlüğündeki problemlerin oluşu,
  •  Annenin anestezi almayı kabul etmemesi gibi durumlarda epidural anestezi ile normal doğum süreci başlatılamaz.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.