Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Estetiklik başta kadınlar olmak üzere günümüzün insanlarının en büyük kaygılarından biri hale gelmiştir. Bu sebeple insanlar çeşitli operasyonel girişimler yaptırmakta ve estetik kaygının giderilmesinin sağlanması için bu yönde çalışmalar artmaktadır. Kar güden birçok şirket tarafından estetik kaygılarının azaltılması çalışmalarında kullanılabilecek kozmetik ürünler ile cihazlar üretilmiştir.

Estetik Dis Hekimligi

Diş hekimliği meslek dalında estetik kaygının ortadan kaldırılmasını amaçlayan branşa Estetik Diş Hekimliği denir. Bu diş hekimliğinin temel amacı sağlık bir gülüş tasarlamaktır. Bu ilk bakışta kolay gibi görünse de kişiye özel sağlıklı bir gülüş tasarımının her aşamasının planlanıp, gereken operatif işlemlerde dahil olmak üzere tamamlanması evreleri oldukça zordur. Bu tip diş hekimliği uzun süreli ama kalıcı bir estetik tedaviyi benimser.

Dişlerin asıl işlevi çiğneme ve konuşmadır. Bu işlevler dışında dişlerdeki yapısal bozukluklar kişinin kendine olan güveninde azalmaya sebep olabilir. Bu rahatsızlığın ortadan kaldırılmasını ve gerek diş, gerek damak ve gerekse çene yapısı ndaki bozuklukların giderilmesini amaçlayan estetik diş hekimliği, ilerleyen teknolojik gelişmeler sayesinde oldukça fazla yol kat etmiştir.

Ağız bölgesinin ve çene yapısının belirli oranları bulunur. Bu oranlar dışındaki görünümler çoğu zaman insanları estetik açıdan tatmin etmez.   Bunun sonucu olarak da estetik kaygılar ortaya çıkmaya başlar. Estetik diş hekimliğinde yapılan tüm müdahaleler bu oranlar esas alınarak yapıldığından sonuç tatmin edici boyutlardadır.

Estetik Diş Hekimliği kapsamında diş, diş eti ve çene yapısına müdahalelerde bulunularak daha estetik bir görüntü elde edilmeye çalışılır.

Dişe Uygulanan Estetik Dis Hekimligi

Diş rengi dış görünüş açısından oldukça önemlidir. Polisaj ve diş beyazlatma yöntemleri sayesinde dişlerde belirli miktarlarda estetiklik artışı sağlanabilen günümüzde, bu durumun işe yaramaması durumunda diş üzerine kaplamalar yapılara sorun giderilmeye çalışılır. Ancak bu uygulamalarda en çok dikkat edilen husus kişinin ten rengidir. Çünkü esmer tenli bireylerde aşırı beyaz dişler doğallıktan uzak bir görünüme neden olacaktır. Aynı şekilde beyaz tenli bir bireyde de koyu renklendirme aynı probleme yol açacaktır.

Dişlerin sıralanışında meydana gelen bozuklukların giderilmesi için panoramik görüntüleme sonrası Ortodontik girişimler ile bracet ve diş teli yöntemleri kullanılabilir. Bu sayede oluşan sekil ve sıra bozuklukları giderilmeye çalışılır.

Diş Etlerine Uygulanan Estetik Diş Hekimliği 

Diş yapısı ne kadar güzel olursa olsun, görünümü bozan bir diş eti yapısı mevcutsa estetik görüntü bozulacaktır. Diş etlerinin temel rengi pembedir. Bu rengin dışında çeşitli bakım kusurları ve enfektif nedenlere bağlı sorunların ortadan kaldırılması ile diş etlerinde de estetik durum sağlanabilir.

Çene Yapısına Uygulanan Estetik Diş Hekimliği

Çene yapısının normalden uzun görünmesi yada kısa olması gibi durumlar estetik görüntüyü fazlasıyla bozar. Bu sebeple Estetik Diş Hekimliğinde çene yapısının düzeltilmesi için çeşitli operatif çalışmalar yapılır. Ancak müdahale sadece çeneye değil de enenin dış katmalarını kapsayacak şekilde yapılacağından; bu tip operasyonlarda Plastik Cerrahi Uzmanları da dahil edilir.

Tags: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.