Hipertansiyon Gerçeği

Hipertansiyon Gerçeği

Çağımızın hastalığı hipertansiyon hakkında gerçek bilgileri bilmek ve hipertansiyonu daha iyi tanımak , bu hastalıkla baş etmede önemli bir yer tutar. Kişi hipertansiyon hastası ya da riski altındaysa hayatında nelere dikkat etmeli ve hayatında neleri değiştirmeli bilmesi gerekir. Öncelikle kan basıncı yüksekliği olarak bilinen bu hastalığın tanımını yapalım.

Hipertansiyon yani yüksek kan basıncı, kanımızın damar çeperine yaptığı basıncın yüksek olmasını tanımlar. Hipertansiyon tanısının hastaya konabilmesi için hastanın bir hafta boyunca nabız değerleriyle birlikte hergün 2 kez hemen hemen aynı saatte, aynı tansiyon aletiyle ve en az 5 dk dinlenmiş bir şekilde ölçtürdüğünde tansiyonunuz 140/90 mm Hg üzerinde olması gereklidir. Tansiyon normalde vücudun bir denge mekanızmasıdır ve heyecanlandığınızda yükselmesi, uzun süreli açlık ve ya susuzlukta düşmesi normaldir. vücudun alarm sistemidir bir yerde. 30 dakikalık bir koşudan sonra tansiyonunuzun 120/80mmHg çıkması düşük ihtimaldir. Asıl sorun siz günlük işlerinizi yaparken altta yatan bir sebep olmaksızın kan basıncınızın yükselmesi ve sürekli yüksek kalması. İşte o zaman hipertansiyondan bahsedilebilinir. Bu basıncın uzun süreli yüksek seyretmesi, ani yükselmesi, eforla beraber “gereğinden fazla” yükselmesi gibi durumlar ciddi sağlık sorunlarına sebep olur. Damar çeperine vuran basınç yüksek olursa vücutta neler olur? Bunu kısaca özetlersek denge bozulur diyebiliriz. beyin, kalp, böbrek ve gözler en çok etkilenen organlardır.

Bu organlarda şu gibi sorunlar meydana gelir:

 •  Tansiyonun ani yükselmesine bağlı beyinde ki küçük damarlarda anevrizmalar yani baloncuklu damarlar  oluşabilir ve sonucunda beyin kanamaları meydana gelebilir. Beyin kanamaları fark edilmediğinde geri dönüşü çok zor olan bir sorundur.
 •  Kalpte kalp kapağı bozuklukları, kalp spazmları ve enfarktüsler (kalp krizleri) meydana gelebilir. Kalp kasının kendini tamiri çok zordur ve yüksek tansiyondan ölümlerin birincil sebeplerinde kalp krizi en baş sıralarda gelmektedir. Damarlara yapılan yüksek basınç kalbin daha çok yorulmasına sebep olur.
 •  Göz yapısı tamamen hassas, karmaşık bir o kadar da damarsal yönden en kıymetli olan organımızdır. Gözün arka kısmında bulunan görme sinirleri ve damarsal ağ yapısı çok incedir ve hipertansiyondan birincil derecede etkilenir. Burada oluşabilecek bir kanama ömür boyu körlüğe yada Görme alanında azalmalara sebep olabilir.
 •  Böbreklerde yetmezlikler meydana gelebilir. Böbreğin filtreli süzgeç yapısı zamanla bozulabilir.

Hipertansiyon Gerçeği

Hipertansiyon Nedenleri

Birçok sağlık sorununa sebep olan bu hastalık neden oluşur.? Bu sorunun kesin ve netbir cevabı yoktur. Ailesel yatkınlık, sigara kullanımı, stresli yaşam, şeker hastalığı, obezite ya da bunlarının bir kaçının bir arada hastada bulunması hastalığı ortaya çıkarmada tetikleyici faktörlerdir.

  Eğer evdeyken tansiyonunuz yükselirse neler yapabilirsiniz;

 • Ense kökünüze, el bileklerinize, boynunuza soğuk su tutun. Bu atar damarların geçtiği yerdeki damar çeperlerinin büzülmesine ve tansiyonu kontrol altına almaya çalışmada etkili olacaktır.
 •  Ayaktaysanız oturun, derin nefes alın ve yavaş yavaş verin. Nabzınızı dengelemeye çalışarak kalp yükünüzü azaltın.
 •  Sarımsaklı yoğurt yiyebilirsiniz.
 •  Bir limonun suyunu bir bardak suya tamamlayarak içebilirsiniz.
 •  Tansiyon normale dönene kadar sigara ve alkol tükmemelisiniz.

Kişi çoğu zaman kendisinde hipertansiyon olduğunu bilmeden uzun yıllar yaşar. Kimi zaman geçmeyen baş ağrıları çeker, kimi zaman kulak çınlamaları, tekrarlayan burun kanaması ve kimi zamansa gözlerde kanama olur. Kişi nedene yönelik değil çoğu zaman sonuca yönelik iyileşmek istediğinden anlık değişimler ortadan kalktığında, aslında tansiyon normale döndüğünde, bir daha tekrarlanmayacağını düşünerek kontrollere gitmeyebilir. Kontrol altına alınmayan yüksek tansiyon zamanla organlarda yıkıma başlar ve geri dönüşü olmayan sağlık sıkıntılarına sebep olur.

Kendisine hipertansiyon tanısı konmuş bir hasta öncelikle şu konulara dikkat etmelidir;

 •  Eğer ilaç tedavisi başlanmışsa, ilaç saatlerine riayet etmeli ve tablet miktarını kendi azaltıp arttırmamalı.
 •  Doktorun önerdiği şekilde egzersizler yapabilir.
 •  Sigara kullanıyorsa bırakmak için sağlık kuruşlarından destek alarak sigarayı bırakmaya çalışabilir
 •  Tuz tüketimine dikkat ederek azaltabilir.
 •  Alkol tüketimi varsa en aza indirmeye çalışabilir.
 •  Stresten uzak durabilmek için kendine alternatif yollar bulabilir. (hobiler edinebilir.)
 •  Fazla kiloları varsa diyetisyen ve doktoru kontrolünde kilo verebilir.

Hipertansiyondan korunmada birincil etken önce düşmanı tanımak ve onunla baş etmek için çözüm yolları geliştirmekten geçer. Bunun için doktor kontrollerini ihmal etmemeli ve kendinize hipertansiyonla baş edecek sabrı göstermelisiniz. Kontrol altına alındığında yaşam kalitesinizin daha da arttığını göreceksiniz.

HiperTansiyon Gerçeği konulu maklemiz hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşır mısınız?

Tags: , ,

3 cevap

 1. […] Hipertansiyon hastası bireylerde kan damarlarındaki basıncın değeri normalin üzerinde seyreder. Bu nedenle artık bu bir hastalıktır.  […]

 2. yasemin dedi ki:

  yazınızı çok beğendim bu yazıyı kimin yazdığını da öğrenebilirsem ve hazırlayan kişi izin verirse biz de dergimizde yayınlamak isteriz.

  sencedergisi.com

  • Merhaba Yasemin Hanım..
   Hipertansiyon Gerçeği başlıklı yazımız sitemiz editörleri tarafından ücreti mukabili hazırlanarak yayınlanmış olup, her türlü yayın hakkı sitemize aittir.
   Bu bilgiler ışığında sorunuza cevap verecek olursak;
   Yazılı baskınız var ise burada kaynak belirtmek ve internet sitenizde yayınladığınız takdirde ise yazımıza doğrudan link vermek kaydıyla yazımızı yayınlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.