Kanser ve Şeker

Kanser ve Şeker

Hayatımızda yanlış bildiğimiz konulardan birisi de şeker tüketiminin, sanıldığı gibi sadece geri kalmış toplumların değil, günümüzde oldukça modern kabul ettiğimiz ülkelerin dahi ciddi bir sorunu olduğudur. İnsanların kanser türevli hastalıklara yakalanmasının en büyük etkeni olarak şeker tartışma konusu olmaktan çıkmıştır. Çünkü şeker tüketiminin kanser riskini ciddi oranda artırdığı tüm dünyada kabul görmüştür.

Kanser ve Şeker Şeker tüketiminin vücutta yıkıcı etkileri olduğunu, kuzey ve güney yarım küredeki bütün uzmanlar söylüyor. Bağışıklık sistemini zayıflattığı gibi, kanserli hücreler tarafından çok seviliyor.

Bundan yüzyıl kadar önce bir insan yılda bir kg. Şeker tüketirken günümüzde bu oran yetmiş kg. kadar çıkmıştır. İnsan vücudu bu kadar şeker tüketimine alışkın bir yapıya sahip değil. Bu kadar aşırı şeker tüketimi karşısında vücut çaresiz kalmakta, bu kadar şekeri ne yapacağını bilememektedir. Böylesine oranlarda alınan şeker, vücutta iç iltihaplanmalar oluşturuyor. Örneğin Bugün tıp insanlarının en çok meşgul olduğu hastalıkların ana kaynağı şekerdir. Kanserin gelişmesi, kanserli hücrelerin beslenmesi için zemin hazırlayan yine şekerdir.

Burada, meyve ve sebzelerde bulunan ve vücutta glikoza dönüşen faydalı şekerden bahsetmiyoruz. İhtiyacımız olan enerjiyi üretmek için hücrelerin bu şekere ihtiyacı var. Bizim üzerinde durduğumuz konu, sofralarımıza sinsice giren beyaz düşman olarak bilinen, şeker kamışının endüstride işlenmesiyle elde edilmiş, hiçbir faydası olmayan şeker.

Şeker tüketiminin vücutta yıkıcı etkileri olduğunu, kuzey ve güney yarım küredeki bütün uzmanlar söylüyor. Bağışıklık sistemini zayıflattığı gibi, kanserli hücreler tarafından çok seviliyor. Şunu da hemen söyleyelim. Yarattığı bunca hasara rağmen, ülkemizde ve Dünyada her yıl şeker tüketiminde artışlar gözleniyor. Amacımız sizi, şekerin olmadığı bir hayata özendirmek değil. Sağlığınız açısından en aza indirmeniz sizin faydanıza olacaktır. Özellikle bu konuda meyve sebze tüketimini artırıp, doğal şeker almaya özen gösterin. Bu günkü bilgiler doğrultusunda şeker kansere sebep olur diyemiyoruz ama kanser şekerle beslenir, bunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Ne kadar az şeker o kadar sağlık özelliklede kanser hastalarının bağışıklık sistemini güçlü tutmak için şekerden uzak durmaları gerekir.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.