Lavman ve Lavman Uygulaması Nedir

Lavman ve Lavman Uygulaması Nedir?

Lavman ve Lavman Uygulaması Nedir

Lavman, laksatif olarak hazırlanmış ve anüs (makat) yoluyla uygulanan ilaçlara verilen genel isimdir. Lavaj yani boşaltmadan türetilmiş bir isimdir. Bu uygulamada boyutu içerdiği etken maddeye göre farklılık göstermekle beraber, bağırsak içerisindeki etkileri açısından aynıdır. Dışkının parçalanması ve bağırsak hareketlerinin tetiklenmesi maksadıyla kullanılır.

Lavman Uygulaması Nedir?

Lavman uygulaması çoğunlukla ameliyat veya operasyonel durumlar öncesi kullanılan anüs yoluyla tatbik edilen tıbbi bir uygulamadır. Ayrıca inatçı konstipasyon yani kabızlık durumlarında da uygulanır. Ameliyat öncelerinde bağırsağın boş olmasının sağlanması maksadıyla oluşabilecek komplikasyonlarının önüne geçilebilmesi açısından uygulanır. Ameliyat ve ameliyathane ortamı steril şartlarda hazırlanır. Dışkılama esnasında ortaya çıkan gaita ise içerdiği mikroorganizmalar nedeniyle bu sterillik durumunu bozabilir. Başta uzun süreli ameliyatlar olmak üzere neredeyse bütün ameliyatlarda uygulanır. Genel anestezi ile spinal anestezi yapılan hastalarda anüs bölgesinde bulunan sfinkterlere hakimiyet olmayacağından, ameliyat esnasında kontrolsüz dışkılama görülebilmektedir.

Lavman, anüs yoluyla bir tüp çerisindeki laktasif sıvının ince başlığının içeri sokularak, bağırsakta bulunan gaitanın parçalanarak dışkılamanın tetiklenmesi prensibine dayanır. Bu tetikleme sonucunda kontrolsüz bir dışkılama gerçekleşeceğinden genellikle tuvalet ortamında uygulanır. Bu tip hastanın kendi kendine uygulayabileceği lavmanlar piyasada libalak ve kansilak lavman olarak satılan lavmanlardır. Şişe ve enjeksiyon kanalı küçüktür. Basit bir uygulama olmasının yanında, halkımız arasında rahatsız edici bir uygulama olarak tanımlandığından uygulamaya çekinme oldukça sık görülmektedir.  Yata hastalara uygulanan lavman türü ise bu tip lavmanlardan farklıdır bu lavman tipi diğer lavmanın aksine tuvalette oturur pozisyonda değil, yatakta yatarken uygulanır. Yarı cenin pozisyonu adı verilen yan yatar ve yatağa uzak olan ayağın karın içerisine çekilmesi pozisyonunda uygulanır. Bu pozisyonda, karına ayak ile yapılan baskı ile dışkılama kolaylaştırılırken, lavman giriş enjektör kanalının büyük olmasıyla daha üst bağırsak bölgelerine ulaşılabilir. Böbrek küvet ya da lazımlık yardımıyla dışkılanan dışkı dışarı alınır ve hastanın temizlenmesi sağlanarak, yapılacak operasyona hazırlanır. Bu tip lavman Fleet Enema ya da BT Enema olarak piyasada satılan lavman türlerindedir. Bu pozisyon haricinde uygulaması durumunda fazla bir etkisi görülmez.

Tags: , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.