Karantina Uygulaması Nedir

Karantina Uygulaması Nedir

Karantina kelime anlamıyla izole etme, dış ortamdan ayırma anlamları taşır. Karantina uygulaması herhangi bir hastalığın pandemi durumu olabileceği düşünülmesi durumunda sıklıkla kullanılan bir uygulamadır. Ayrıca hastanelerde karantina bölümleri yatış işlemlerinin yapıldığı yer olarak bilinir bunun sebebi, karantina bölümü tarafından hastanın izolasyon durumunun kararının verilecek olmasıdır.

Günümüzün yaygın pandemi riski bulunan hastalıklarından kuş gribi, domuz gribi gibi hastalıkların yanında veba gibi geçmişte sıklıkla pandemi oluşturmuş hastalıklarda da karantina uygulaması kullanılmaktadır. Hastalığın bulaşma yolu ön planda olarak yapılan karantina uygulamasında, izolasyonunun sağlanacağı şekil buna göre belirlenir. Örneğin grip virüsü için solunumsal temasın önemi büyük olmakla beraber damlacık enfeksiyonu da büyük risk taşımaktadır. Bu sebeple bu tip hastalarda uygulanacak karantina uygulaması işleminde esas olan solunum izolasyonunun sağlanmasıdır. Tabi ki bu durum temas izolasyonunun sağlanmamasının gerekliliğini göstermez, ancak ön planda dikkat edilmesi gereken izolasyon tipi solunum izolasyonudur. Bunun en iyi yollarından biri basit maske uygulamasıdır. Ayrıca veba gibi temas izolasyonu ile yayılımı fazla olan hastalıklarda karantina uygulamasının boyutu temas üzerine yoğunlaşılarak yapılır. Hastanın herhangi bir bölgesine tıbbi amaçla dahi olsa temas edecek bireylerin temas izolasyonu sağlamaları ve bu hastalarda kullanılan malzemelerinde izolasyonunun sağlanması büyük önem taşımaktadır. Bu tip hastalara kullanılacak malzemeler tercihen tek kullanımlık ve hastaya özel olmalıdır.

Karantina uygulaması üç çeşittir.

  • Kısmi karantina
  • Tam karantina
  • Pandemik karantina

Kısmi Karantina Uygulaması

Grip virüsünde olduğu gibi tek br yol ile bulaş gösteren rahatsızlıkların izolasyonunda kullanılan karantina tipidir. Bu tip karantinalar genellikle hastanın fiziksel aktivilerini fazla kısıtlayıcı nitelikte değildir. Bu sebeple uygulaması sağlık teşkilleri açısından kolaydır.

Tam Karantina Uygulaması

Veba virüsü vb bulaş yoları birden fazla olan ve hızlı bulaşma gösteren hastalıklarda uygulanack karantina tipidir. Hastanın fiziksel faaliyetlerinin tümü kontrol altındadır. Bu sebeple hastanın günlük yaşantısında bir çok kısıtlama mevcuttur. Hasta diğer hasta ve personelden izole edilmiş, giriş ve çıkış işlemleri kayıt altına alınan, tercihen şifreli bir kapı yada kilit altında bulunur. Bu tip karantina yöntemlerinin uygulanması oldukça zordur.

Pandemik Karantina Uygulaması

Bir bölgenin, şehrin, ülkenin karantina altına alınmasına verilen addır. Bir yerde pandemi seviyesinde görülen hastalığın diğer bölge/ ülkelere yayılımının engellenmesi maksadıyla bu bölge/ ülke içerisine giriş çıkışların yasaklanması şeklinde uygulanır. Bu tip uygulamaların tatbikinde güvenlik güçlerinin ya da silahlı birimlerinde desteğine ihtiyaç duyulur. Çünkü bu tip bölgelerde hasta olmadığını belirtilerin henüz gelişmemiş olmasından dolayı düşünerek, bölgeden ayrılmak isteyen hasta popülasyonu oldukça fazladır. Bu tip hastaları kontrol etmek sağlık personeli için oldukça zordur. Bu tip karantina oldukça maliyetli olmasının yanında, çok zor bir uygulamadır. Bu tip karantina da hastalıktan ölenlerin doğru defin işlemleriyle defnedilmesinin yanında, hastalığın şiddetinin sınıflandırılarak uygun şekillerde barındırılması gereklidir.

Tags: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.