Neden Özel Hastaneleri Tercih Ediyoruz

Neden Özel Hastaneleri Tercih Ediyoruz

Öncelikle devlet hastanlerimizde sorun olduğu için bu makale yazılmamıştır. Amacım tercihlerimizde zorlandığımız ufak ayrıntıları size iletmek için bu konuyu açmış bulunmaktayım.

Neden Özel Hastaneleri Tercih Ediyoruz

Devlet hastanelerimizin yeni yapılanlarının çoğu son teknoloji ile donatılmakta olup sağlık sektöründe oldukça iyi bir yerde olmasına rağmen insanların çoğunda tercih olarak ikinci safhada yer almaktadır. Nedenine geldiğimizde ise altında bir çok sebep yatmaktadır.

Bunlardan başlıcası yoğunluktan kaynaklı bunalmadır. Örneğin Kadın doğum bölümleri oldukça yoğun olup birinin çıkmadan ikinci bayanın muayene edildiği yerlere dönmüş sıranın artık neredeyse izdihama dönüştüğü yerler olmasıdır. Keşke herkese zaman bazında yeterli zaman ayrılabilse o zaman hem orada çalışan hemşire ve doktor için bunalım olayı biter hem de hastalar arasında koridorlardaki sıra sürtüşmesi sona ererdi. Kısacası Hastaneye girdiğimizde ilk kırgınlığımız sıralardaki birbirimize olan saygısızlığımızdır.

Gelelim bir diğer konuya, hadi sıra işini bekledik içeriye girdik. Bu sefer dışarıdaki gerginlikten doğan stresin içeri yansımasıyla hemşirenin bunalmış hali bizi ikinci şoka sokuyor. Keşke özel… hastanesine gitseydik demeye başlıyoruz. Tam bu sırada muayene sırası size geldi mi?  oh bitecek artık diyorsunuz. Ama doktorun hızlı acele bakışı yoğunluğu azaltma çalışması ile beklediğiniz sorulara bile yanıt alamadan bitiriliyor muayeneniz. İşte o zaman başlıyorsunuz artık bir daha ben bu hastaneye gelirsem diye…..

İşte birinci konu olarak kısa özet şu devlet hastanelerinde bakılacak hasta sayısından çok hastanın muayene sırasına alınmasıdır sanırım.

Gelelim çalışan bazı doktorların hastalarına olan tavırlarına. Yaşamış olduğıum cildiye bölümündeki bir anım: ellerimde bulunan egzamalardan dolayı ….. devlet hastanesine muayeneye gittim. Doktorun odasına girdim. Neyin var sorusuna egzamalarım olduğunu, çalışırken sıkıntı yaşadığımı ilettim. Doktor; bırakın muayene etmeyi oturdduğu koltuktan göz ucuyla bakarak hemen reçeteyi yazıp elime tutuşturdu. İşte ilgisizliği önde giden doktora cevabım şu oldu. İnsan bir tahlil ister bir şeye alarjim vs. var mı diye? Ama ne gerek nasılsa maaşım yatıyor. 2-3 firmayla anlaşılmış krem vs vermek size daha kolay geliyor dedikten sonra odadan ayrıldım. Sonuç olarak güzel bir hastanede görülen muamele gerçekten içler acısı bu sadece bir bölüm için değil çoğu bölümler için aynısıdır.

Hastanelerdeki sıkıntılar, içinde yaşayanların vudrumduymazlığı ve işine olan saygısızlığından da kaynaklanmaktadır. Özel hastanelerin çoğunda tercih sebeplerinden biri de budur. Aslında çoğunun alet edevat bakımından devlet hastanelerinden geri planda olmasına rağmen insana verilen hizmet değeri bir tık önde olmasından dolayı tercih sebebidir. Keşke devlet hastanesi çalışanları karşılarındaki insanlara insan gibi davranabilse….

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.