Paylaşım Rekortmeni Kanser

Paylaşım Rekortmeni Kanser

Şu sosyal paylaşım siteleri ne mükemmel şeyler. Biliyorum ’Ya evet ‘diye başınızı sallayıp tasvip ettiğinizi görür gibiyim. Onların sayesinde hayatımıza renk geldi heyecan geldi. Onların sayesinde boş adam boş zaman kavramından kurtulduk. Hepimizin elinde, gecesinde gündüzünde. Sorsalar haritada yerini gösteremeyeceğimiz coğrafyalarda neler olmuş bitmiş bize söylüyor sosyal medya. Kim ne yemiş ne içmiş kiminle ne yapmış her halttan haberimiz oluyor sayesinde Sosyal medya sen olmasan biz bir hiçtik.

Paylaşım Rekortmeni Kanser

Herkes paylaşımlarını servis ediyor beğenilmesini, paylaşılmasını istiyor. Ama özellikle dikkatimi çeken bir konu Kanser hastaları sosyal medyada çok itibar görüyor. Her yaş sınıfından insanların kanser hastası olduklarına dair paylaşımlar neredeyse her gün sosyal sayfamda yer alıyor. Bu konuda özellikle bebekler ve çocuklar liderliği kimseye kaptırmıyor. Kan kanseri üzerinde çok bilgi sahibi olmasak ta karşımıza en çok çıkan kanser türlerinden birisi. Bu konuda en çok çocuklar çaresiz. Bu hepimizin bildiği bir gerçek.  Bu illet yüzünden uyumlu donör beklentisinde olan çocukların insanın içini parçalayan bakışları, vicdan sızlatan halleri fotoları her gün sosyal sayfalarımızda yer buluyor.

Kanser, bütün toplumlarda insanların öcü gibi baktığı bir hastalıktır. Özellikle çocukların bu hastalıkla yüzleşmiş olması çok üzücü bir durumdur. İyi niyetli insanların, onların bu derdine imkânları ölçüsünde, merhem olma çareleri takdire şayandır. Fakat bu sosyal medya üzerinde bazı art niyetli insanların sırf beğeni ve paylaşım kazanmak için bu gibi vakaları suiistimal ettiği de bir gerçektir. Ülkemizde kanser bilinci her geçen gün artmaktadır. Konuya duyarlı insanların oluşturduğu dernek ve benzeri kuruluşlarda, insanları bilinçlendirme ve yardımlaşma konularında hassas çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle sosyal paylaşım sitelerinde bu gibi dernek ve kuruluşların takibi altında olmayan vakalara itibar edilmemeli. Hastalığının niteliği, gördüğü tedavi ve ihtiyacı belirtilmemiş, internetten kopyala yapıştır yapan kişilerin paylaşımları ‘Yardımım dokunsun!’ Düşüncesi ile paylaşılmamalı. Kanser bir gerçek ve onunla savaşan insanlar yaşıyor aramızda. Onlara yardımcı olmak istiyorsak onları sahiplenen dernekler aracılığı ile onlara faydalı olmaya çalışmak en doğru davranış olacaktır.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.