Sigara ve Kanser

Sigara ve Kanser

– Günaydın Mesut abi

– Günaydın

– Her zamankinden abi

– Buyur bakalım

– Abi şunun paketini değiştirsene başka ver bana

– Neden ne oldu ki?

– ’Sigara akciğer kanseri olma riskini artırır!’ Yazıyor üstünde. Bu ne ya, ağız tadıyla bir sigara içemiyoruz, koyuyorlar bu resimleri paketlere sanki biz bilmiyoruz.

Sigara ve Kanser

– Ne oldu, gerçeği yüzünüze vurunca zorunuza mı gitti? Kanser olma ihtimali sizi çok mu rahatsız etti? Anlaşılan İçmeye devam edeceksiniz. Peki, o zaman yak şimdi bir tane ve beni dinle istersen.

– Dünyadaki her beş akciğer kanseri vakasından dördünün sebebi sigaradır. Ne yazık ki akciğer kanseri hayatta kalma oranının en düşük olduğu kanser çeşididir. Ha birde ülkemizde en yaygın olan kanser çeşididir. Yani üzülme hani başına gelirse bu konuda birçok arkadaşın olacak yanında. Çek bir nefes daha, burundan ver maşallah fabrika bacası gibi. Ne diyorduk sigara. Evet, sigara böyle işte ama sadece ciğerlerin maruz kalmıyor buna. Karaciğerin, miden, pankreas, böbrekler ve testislerin. Böyle devam edersen, ileride çocuğun olmayacak. Düşünsene bir baba olmanın sevincini yaşayamayacaksın.

– İç, o kadar para verdin boşa gitmesin ciğerlerine doldur o dumanı. İnsanın en yakın dostu o değil mi. Özellikle canının sıkıldığı zamanlarda.  Dünyada her yıl üç milyon insan ölüyor bu sigara yüzünden birde sen ölmüşün çok mu? Neyse sen takma bunları kafana, derin derin çek ciğerlerine, bayram etsinler.. Ne oldu öksürüyorsun, dur sırtına vurayım helal helal. Birkaç yıl sonra bu öksürükler, kronik bir hal alacak. Şimdiden alışsan iyi olur. Kanserde neymiş canım bize bir şey olmaz değil mi. Külü üstüne dökülecek dikkat et. Bir deri bir kemik kalmışsın ama sen takma kafana.

– Canın sıkıldı değil mi’ ne anlatıyor bu çokbilmiş bana’ diye söyleniyorsun içinden. Ben bir akciğer kanseriyim. Senin yaşlarındaydım sigaraya başladığımda. Şimdi ise yaşayabilmek için zamanında yaptığım bu hatayı düzeltmeye çalışıyorum. Günümün yarısından fazlası hastanelerde geçiyor. Sağlıklı bir nefes alabilmek için neler vermezdim. Eğer aranızda bir anlaşma yoksa eğer sana özel bir torpil yapmayacaksa kim bilir belki şuan bile akciğer kanseri olabilirsin. Dur neden söndürüyorsun daha yarısı bile bitmemişti. Neden kırıyorsun paketteki sigaraları o kadar para vermiştin oysa. Bana sakın sigarayı bıraktığını söyleme.

Not: Bu ve benzeri öykü ve hatıralarınızı yorum kısmından bizimle iletişime geçerek yayınlayabilirsiniz..

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.