Saç Dökülmesi ve Altın Öneriler

Saç Dökülmesi ve Altın Öneriler

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi; saç diplerinin yetersiz beslenmesi nedeniyle  saç tellerinin ve köklerinin zayıflaması, incelmesi  sonucu köklerinden kopmasıdır. Saç dökülmesi, erkeklerin ve kadınların ortak sorunudur.  Erkekler ve kadınlar dış görünüşte en önemli uzuvları olan saçlarının dökülmesiyle psikolojik olarak kötü etkilenirler.  Güzel, gür ve görsel bir saç her ortamda beğeni toplayacağından ve sizi şık göstereceğinden özgüven yükselmesine neden olur. Bu nedenle insanlar, saçlarına önem verir ve dökülmelerini engellemek için çabalarlar. Saç dökülmesinin çok çeşitli sebepleri vardır. Bu sebepleri sıralayacak olursak;

Saç Dökülmesinin Sebepleri

 1. Yoğun stres; aşırı stres saç köklerinin aniden zayıflamasına sebep olarak aşırı şekilde dökülmesine sebep olur. Stresin seronoin hormonu ile doğrudan bağlantısı vardır. Seronoin hormonu saç köklerinin zayıflamasına neden olan hormonlardan biridir. Bu nedenle strese yol açacak her türlü etkenden uzak durmalısınız.
 2. Kimyasal saç ürünleri; bir çok şampuanın bileşiminde “sodyum lauryl sülfat” bulunmaktadır.  Bu madde insan bağışıklık sistemi üzerinde direnç düşürücü etki yapmakta ve saç köklerini zayıflatmaktadır. Saç boyalarında da aynı madde bulunduğundan saçlarımızı bu maddenin bulunduğu saç boyaları ile boyamamalı ve bu maddenin bulunduğu şampuanları tercih etmemeliyiz.
 3. Yetersiz beslenme; beslenme de meydana gelen dengesizlikler  ve D vitaminin yeterli olarak alınmaması durumunda vücutta, lizin, demir, çinko eksikliği meydana gelecek ve saç dökülmelerine sebep olacaktır. Bu nedenle dengeli ve yeterli beslenmeye dikkat edilmeli ve D vitaminini yeterli olarak almalıyız.
 4. Aşırı kilo kaybı; Aşırı kilo kayıplarında bağışıklı sistemi çok çabuk direnç kaybetmekte ve ilk olarak insanın saçları dökülmektedir. Bu nedenle zayıflama amaçlı şok diyetleri vb. sebeplerin yol açacağı aşırı kilo kaybından uzak durulmalıdır.
 5. Hamilelik; hamilelik süresince vücutta salgılanan hormonların etkisiyle saçlar daha gür ve daha sık çıkabilir. Doğum sonrası bu hormonların salgılanması duracağından saçlarda aşırı dökülme meydana gelebilir. Bu durum tamamen vücut hormonları ile ilgilidir.
 6. Kıl kökü hastalığı; saç diplerinin iltihap kaparak zarar görmesi sonucu saçın dökülmesi durumudur. İltihap çok şiddetli olduğunda kıl kökleri kalıcı olarak zarar görür. Bu duruma maruz kalmamak için saç diplerimizin yeterli beslenmesini sağlamamız gereklidir.

Saç Dökülmesi ve Altın Öneriler
Saç Dökülmesi
Saç dökülmesi; saç diplerinin yetersiz beslenmesi nedeniyle saç tellerinin ve köklerinin zayıflaması, incelmesi sonucu köklerinden kopmasıdır.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Altın Öneriler ve Çözümler

 • Saç dökülmesini engellemek için saç köklerini besince zengin ve zeytinyağı içerikli şampuanlarla masaj yapacak şekilde yıkamak çok etkilidir. Bu yöntemle saç diplerine yapılan masaj ile zeytinyağı saç köklerine etkiyerek köklerin sağlamlaşmasını sağlar.
 • Doğal biberiye bitkisinin saç dökülmesi tedavisinde çok etkili olduğu yaygın bilinen bir bilgidir. Taze biberiye dallarının bir cezvede 25 dakika kaynatılması ile elde edilen su, süzülerek soğutulur. Ilıklaşan süzülmüş su ile saç derisine masaj yaparak durulanır. Bu yöntem kırılmış saçlara ve kökleri zarar görmüş saçlara canlılık kazandırıp hızlı uzatmaktadır.
 • Kına; kınanın saç güçlendirici etkisi olduğu bilimsel olarak da ispatlanmıştır. Kına saç diplerine etkiyerek saç köklerinin sağlıklı olmasını sağladığı gibi saç tellerinin parlak ve renkli olmasını sağlar. Kına özlü saç bakımı ürünlerini tercih etmeniz saçınızın dökülmesini engelleyen bir önlemdir.
 • Kükürt saçlar için etkili bir kimyasaldır. Bu nedenle saçlarımıza kükürt özelliği olan şampuanlar veya doğal sebzeler, bitkiler uygulanmalıdır. Soğan kükürt özelliği olan doğal bir sebzedir. Soğanın suyunu sıkarak saç diplerine masaj yapmak ve bir süre saçımızı soğan suyu ile maske yaparak saç foliküllerinin ve saç diplerinin canlanmasını ve sağlıklı olmasını sağlayabiliriz.
 • Saç diplerinin kuvvetlendirilmesi için protein ağırlıklı beslenin. Bunun yanı sıra proteini saç diplerinize uygulayın. Badem yağı gibi etkili ve proteince zengin olan yumurtanın sarısı ile karıştırın. Bu karışımı saç diplerine masaj yaparak saçınıza yedirin. 30 dakika bu şekilde bekleyin. Kokusu kötü olan bu karışım 30 dakika sonra zeytinyağı özlü şampuanla yıkayın. Bu karışımı haftada 2 kez uygulayarak saç köklerini kuvvetlendirmiş olacaksınız.
 • A vitamini ve D vitaminince zengin besinler ile beslenin. B grubu vitaminler olan biotin ve d-pantenol  açısından zengin olan besinler ve tıbbi ilaçları alarak saç köklerinizi korumalısınız. Demir ve çinko eksikliği yaşamamak için düzenli ve yeterli beslenmelisiniz. Düzenli beslenme ile saç diplerinin ihtiyaç duyduğu besinler vücuda alınmış olur.
 • Stresten, sigaradan, alkolden kesinlikle uzak durmalısınız.  Stres saç dökülmesinin bir numaralı müsebbibidir. Bu nedenle stresten uzak durulmalıdır. Alkol ve sigara bağışıklık sistemini etkileyerek vücut direncinin düşmesine ve saçların dökülmesine sebep olacaktır.
 • Saçlarımız için jöle vb. saç şekillendiricileri kullanılmamalıdır.  Kullanmak zorunda kalınsa bile aynı gün içerisinde ph değeri 5 – 6 arası bir şampuanla yıkayarak saçları jöleden arındırmalı ve saç diplerinin nefes lamasını sağlamalıyız.Saç diplerinin sağlıklı nefes alması  saç köklerinde toksinlerin ve mikropların yaşamasını engeller ve saç köklerinin sağlıklı olmasını sağlar ve böylece saç dökülmesi oluşumunu engeller.

Saç dökülmesini önlemek için yukarıda yazılı olan altın önerileri ve çözümleri uygulayarak sağlıklı saçlara ve saç köklerine sahip olabiliriz. Sağlıklı, gür ve canlı saçlar sizleri toplum içinde dikkat çeken insanlar haline getirecektir.

Saç Dökülmesi ve Altın Öneriler hakkındaki yazımızı beğendiniz ise yada soru ve önerileriniz varsa aşağıdaki yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Tags: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.