Seboreik Dermatit Nedir Belirtileri Tedavisi

Seboreik Dermatit Nedir Belirtileri Tedavisi

Seboreik Dermatit Nedir?

Seboreik Dermatit, saçlı olan bütün deri bölgede görülebilecek kırmızı, pullu ve aşırı kaşıntılı yağlı ve sarı renkte lekeler pulcuklar şeklinde seyreden bir deri hastalığı olarak karşımıza çıkar. Saçlı bölgede genelde kepeklenmeyle karıştırılır ancak kepeklenmeden farklı bir gelişim seyreder. Özellikle başın saçlı bölgelerinde, kasık ve koltuk altlarında, göğüz bölgesinde sıklıkla görülebilmektedir. Kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyen, yaşam kalitesini ciddi derecede düşüren bir rahatsızlıktır.

Seboreik Dermatit Nedenleri Nelerdir?

Seboreik dermatit, özellikle cildi yağlı olan kişilerde görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Yağlı ve nemli ortamda çok kolay bir şekilde kendini gösterebilmektedir. Bu rahatsızlığa malassesiza denen bir tür mantarın özellikle sebep olduğu düşünülmekle birlikte doktorlar tarafından henüz kesin olarak sebebi bilinmemektedir. Mantar dışında, stres, aşırı nemli ortam, mevsimsel değişiklikler gibi faktörler de hastalığın alevlenmesinde etken rol oynamaktadır.

Seboreik Dermatit Belirtileri Nelerdir?

Derideki kızarıklık ve pullu, kabuklu kepeksi tabakalar başlıca seboreik dermatit belirtileri olarak görülebilir. Hastalığın alevlendiği dönemlerde kızarıklık çok daha fazla görülmektedir. Saçlı deride yağlı ve sarı renkte dökülmeler görülmektedir. Kızarıklıkla birlikte kaşıntı da sıklıkla görülen belirtilerin başında gelmektedir. Kişi bu belirtileri gözlemlediyse doktora giderek tedavi sürecini başlatmalıdır.

Seboreik Dermatit Ne Kadar Sürer?

Hastalık, kişiden kişiye farklılık gösteren bir iyileşme süreci göstermektedir. Bazı hastalarda hiç müdahale edilmeden geçebilirken bazı hastalardaysa uzun soluklu bir tedavi gerektirebilmektedir.

Seboreik Dermatit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Seboreik dermatit, kortizonlu şampuanlar ve losyonlarla kontrol altına alınır. Bu tedavi günlük olarak düzenli bir şekilde gerçekleştirilirse hastalıkta belirgin düzeyde iyileşme sağlanabilmektedir. Birçok kişinin sorunu olan seboreik dermatit tedavisi mümkündür ancak zaman zaman yinelenmeler olabilir. Bu nedenle kalıcı bir tedavi için kişinin yaşam formunda bazı değişikliklere gitmesi şarttır. Stresli bir yaşamdan uzak durulmalı, beslenme alışkanlıklarında yağlı besinlerden uzak durulmalıdır. Bunun yanında saç bakımını düzenli yaparak, saçların nemli kalmasına müsaade edilmemelidir. Nemli saçta mantar oluşumu çok daha kolay olmaktadır. Saç sakal ve diğer kıllı bölgelerin düzenli olarak tıraş edilmesi de bakterilerin oluşmasını engelleyecektir.

Tags: , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.