Spastik Kolon (irritabl Kolon) Hastalığı Belirtileri Tedavisi

Spastik Kolon (irritabl Kolon) Hastalığı Belirtileri Tedavisi

İrratabl kolon (spastik kolon) kalın bağırsağın bir fonksiyon bozukluğu hastalığıdır. Kalın bağırsağın fazla kasılması sonucu ortaya çıkan kronikleşmiş ve enfektif olmayan bir hastalık olarak görülmektedir. Hastalığın patolojik özellikte olmamasından dolayı kanserleşme gibi bir durum söz konusu değildir. Bu hastalık çoğunlukla stresli ve sürekli anksiyete içindeki kişilerde daha sık görülmektedir.

Spastik Kolon (irritabl Kolon) Hastalığı Belirtileri

Hastalık kalın bağırsağın enfeksiyöz hastalığı, divertikül ve kolon karsinomları ile karıştırılabilmektedir. Genellikle belirtiler arasında sık ve sulu dışkılama görülür. Diyarenin ardından gelişen konstipasyon (kabızlık) periyotlar halinde devam edebilir. Bir günde 3 kez ve 3 günde 1 kez dışkılama normal kabul edilmiştir. Bu durumun dışındakiler ishal ve kabızlık olarak adlandırılabilir. Dışkıda mukus (sümüksü) görülebilmektedir. Sürekli devam eden ve sık tekrar eden karın kramplarına sık rastlanır.

Spastik Kolon (irritabl Kolon) Hastalığı Tedavisi

Hastalığın tedavisinde antispazmotik ilaçlar işe yaramaktadır. Hasta beslenme programı kapsamında kolonu irrite etmeyen besinlere geçiş yapmalıdır. Posasız gıda tüketimi önemlidir. Sık sık ve az yemek gereklidir.

Spastik kolon patolojik olarak kişide enfeksiyon yaratmaz. Ortaya çıkardığı olumsuzluklar kişiyi çok fazla irrite eder. Daha çok psikikolojik yönden kişiyi baskı altında tutar. Spastik kolonlu hastalarda sürekli bir bezginlik ve bıkkınlık durumları oluşmaktadır. Kişiler hobilerini dahi yapmaktan çekinebilir hale gelebilir. Spor yapmak hastalığın aktif döneminde mümkün olmayabilir. Hastalık sadece yaşam kalitesini düşürme boyutunda seyredebilir.

Spastik kolon hastalığında spazmları başlatan bir etkenin ortaya çıkması durumunda kramplar başlamaktadır. Kramplara, gaz ve şişkinlik eşlik ettiğinde bu durum hasta için can sıkıcı olmaktadır. En önemli konu ise kolonun spazmını başlatmamak.

Tags: , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.