Su ve Yaşam

Su ve Yaşam

Sağlık İçin Su

Su ile çok erken tanışırız ve hayatımızı devam ettirebilmek için düzenli olarak belirli miktarda tüketmek zorundayız. Konunun başlığından da belli olacağı gibi sağlıklı bir yaşam için su olmazsa olmaz, aslında yeteri kadar su olmazsa olmaz demek daha doğru olur. Günde 3 litre civarı tüketmeliyiz ve içtiğimiz çay, kahve gibi içeceklerin içinde bulunan su buna dahil değil. Yani günde 3 litre saf su!

1. Beyin SU İkilisi

Olası bir su eksikliğinde ilk önce tahrip olan organımız beyindir. Ortalama olarak içtiğimiz suyun yüzde 40’ ı beyinden geçer ve su beyin için oldukça önemlidir. Uzun süre susuz kalmak beyin kurumasına yol açar. Strese ve yorgunluğa bağladığımız baş ağrısı genelde su eksikliğinden kaynaklı olarak gün içerisinde karşımıza çıkabiliyor. Bu durumda ağrı kesicilerden önce büyük bir bardak suya yönelmeliyiz. Bu sayede hem gereksiz ilaç kullanımı yüzünden midemiz, böbreklerimiz yorulmayacak hem de vücudumuz susuz kalmayacaktır. Ayrıca alkol alındıktan sonra gece içilen 1 veya 2 bardak su sabah baş ağrısı çekmemizi engelleyecektir.

2. Kalp İçin Su

Güne başlarken ve bitirirken içtiğimiz 1 er bardak su kanımızı sulandıracak ve gün içerisinde veya gece olası bir kalp krizi riskini düşürecektir. Kalbimizin de bir kas kütlesi olduğunu hatırlarsak, su kaslarımızın ve kemiklerimizin gelişiminde çok önemlidir. Aynı zamanda suyun içinde bulunan kalsiyum kanımıza pıhtılaşma özelliği verecek ve herhangi bir yaralanma sonrası akan kanımız daha çabuk pıhtılaşacak ve belki de hayati bir durum için yaşam ile ölüm arasında kozlarımız daha güçlü olacaktır.

3. Diğer Organlarımız ve Su

Yukarıda da söylediğim gibi suyun içindeki kalsiyum ve mineraller dişlerimizin ve diş minelerimizin sağlamlaşmasını sağlar.
Karaciğer yağlanmasını önler.
Olası böbrek rahatsızlıkları riskini en aza indirger.
Mide yarası olan insanlar için bol su tüketmeleri tavsiye edilir.
Eklemlerimizin kireçlenmesini ve ağrımasını engeller.

4. Suyun Yağ Yakıcı Özelliği

Kilolarından rahatsız olan insanlar için de su ayrı bir öneme sahiptir. Bildiğimiz üzere su çok bir doğal yağ yakıcı ve ödem attırıcıdır. Yani biraz diyet ve bol bol su ile kilolarımızdan da rahatlıkla kurtulabiliriz. Bu konuda suyu doğru şekilde tüketmek her zaman daha iyi sonuç verecektir. Şu şekilde:

Öğünlerimizden önce ve sonra olmak üzere 1’er bardak içtiğimiz su midemizin ¼ ünü dolduracaktır. Kalan 2/4 lük kısmı ise yediğimiz yemekle doldurmalıyız. Bu durumda yine ¼ lük kısım boşta kalacaktır. Bunu da hava ile dolduracak, sofradan tam doymadan kalkıp kısa bir süre sonra tok olacağız. Zaten ne kadar aç olursak olalım en fazla 20 dakika boyunca yemek yiyebileceğimizi de hesaba katarsak, yavaş yemek de bize kilolarımızdan kurtulmamızda faydalı olacaktır.

Sonuç olarak ne kadar su o kadar sağlık, su ve sağlık doğru orantılıdır. Daha bilmediğimiz ve aklımıza gelmeyen bir sürü faydası var ve yapmamız gereken sadece su içmek…

Tags: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.