Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Hastane: Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Adres: Başıbüyük Mahallesi  Başıbüyük – Maltepe / İstanbul

Randevu Telefonu: 182 ( Merkezi Hastane Randevu Sistemi )

Telefon: 0216 421 42 00

Fax: 0216 421 41 10

Web Sitesi: www.sureyyapasa.gov.tr

E-mail: info@sureyyapasa.gov.tr

Harita:

Online Laboratuvar Sonuçları:                            

          [reklam1]

Doktor Çalışma Listesi:                                     Online Randevu:              

                  

Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Tarihçesi

Merkez 1950 senesinde rahmetli Adalet Süreyya İlmen’in kuruma hibe ettiği 1800 dönümlük “Narlıdere Çiftliği”nde kurum tarafından süratle yaptırılan basit bir binada çalışmaya başlamıştır.

30.11.1951 senesinde, yirmi hasta alarak hizmete giren bu bina hala da fonksiyon görmekte ve kurumun bütün kurum bünyesinde sağlık tesisi olarak yaptırılan ilk bina imtiyazını taşımaktadır. 1952 senesinde rahmetli Adalet Süreyya İlmen’nin ahşap “Harem Köşkü” restore edilerek elli yataklı halinde getirilmiş ve “Selamlık Köşkü” de idare binası olarak kullanılmaya başlamıştır. Böylece Sanatoryum adı altında çalışan tesis 172 yatak kapasitesi ile çalışmaya devam etmiştir.

1957 senesinde yapımı tamamlanan ve halen “Blok-A” olarak isimlenen 350 yataklı yeni bina hizmete açılmıştır.

Tesis artık Sanatoryum ismini bırakmış, “S.S.K. Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Merkezi” ismi ile hizmetlerine devam etmiştir. Merkezde sağlık hizmetleri aşağıdaki şekilde planlanmıştır;

A – Akciğer tüberkülozu Hastalıkları için 900 yatak,

B – Tüberküloz dışı akciğer Hastalıkları için 510 yatak,

C – Toraks Cerrahisi için 80 yatak,

D – Akciğer dışı Tüberküloz yerleşimleri için 110 yatak.

Böylece 1951 senesinde yüz yatakla çalışmaya başlayan tesis, 1976 senesinde bin altı yüz hasta yatak kapasitesine yükselmiş bulunmaktadır.

1976 senesinde yeni yapılan binaların hizmete girmesi ile bu laboratuvarlar ve röntgen imkânı çok gelişmiştir. Merkezin ecza deposu Blok-B binasına nakledilmiş ve ana mikrobiyoloji laboratuvarı da bu binada tesis edilmiştir.

Hastanenin adı 1995 yılından itibaren Yönetim Kurulu kararı ile “GÖĞÜS KALP ve DAMAR HASTALIKLARI EĞİTİM HASTANESİ” olarak değiştirilmiştir.

Hastane D-Blokta 2001 yılında SSK bünyesinde ilk “AÇIK KALP AMELİYATI” yapılmıştır.

29.03.2001 tarihinde ‘’Solunumsal Yoğun Bakım Ünitesi’’ hizmete açılmıştır.

19.02.2005 tarihinde SSK’dan Sağlık Bakanlığına devredilen hastane “Sağlık Bakanlığı İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi” adını almıştır.

Ekim 2005 tarihinde Heybeliada Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Mayıs 2006 tarihinde ise Beykoz Çocuk Hastalıkları Hastanesi bu hastanenin bünyesine katılmıştır. Aynı tarihten itibaren “Çocuk Göğüs Hastalıkları” kliniğini ayaktan ve yatan çocuk hastalara hizmet vermeye başlamıştır.

Kasım 2005 tarihinde “Solunumsal Uyku Laboratuvarı” kurularak, 6 cihazla ülkemizin en büyük uyku merkezi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

2009 yılında hastanenin bünyesine akciğer hastalıkları haricinde dahiliye, nöroloji, kardiyoloji, kulak burun boğaz hastalıkları, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, nükleer tıp gibi diğer branşların katılımıyla uzman hekim kadrosu güçlenmiştir.

Recent search terms:

  • süreyyapaşa hastanesi randevu alma (14)

Tags: , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.