Tansiyon Nasıl Düşürülür

Tansiyon Nasıl Düşürülür

Tansiyon, kan basıncının damar duvarına uyguladığı basınç demektir. Kalbin kasılarak kanı atardamarlara gönderdiği andaki basıncına yüksek tansiyon, gevşediği sırada oluşturduğu basınca ise küçük tansiyon denilmektedir. Sağlıklı bir bireyin büyük tansiyonu 120 mm hg olarak kabul edilirken, küçük tansiyonu 80 mm hg olarak kabul edilmektedir. Eğer tansiyon değerleriniz bu değerlerin üzerindeyse tansiyonunuz yükselmiş demektir ve bu yüksek tansiyonu düşürmek gerekmektedir. Çünkü bu yüksek basınç damarlara zarar verdiği gibi beraberinde birçok hastalığı da getirebilmektedir. Eğer kişide burun kanaması, baş ağrısı, kulak çınlamaları, ayaklarda şişlik, baş dönmesi ve bulanık görme gibi şikayetler var ise hemen tansiyonunun ölçülmesi gerekmektedir. Ölçüldükten sonra tansiyon belirtilen değerlerden yüksek çıktıysa bazı yöntemlerle düşürülmesi gerekmektedir.

Bireyin tansiyonu biraz yüksek ise yaşam tarzında yapılan küçük değişikliklerle düşürülebilmektedir. Fakat tansiyon orta derecede veya ciddi olarak yüksek ise yaşam tarzı değişikliklerinin yanında bazı ilaçlar da verilebilmektedir. Yüksek tansiyonun ihmal edilmemesi gerekmektedir. Çünkü bu rahatsızlıktan kaynaklanan hastalıklar sakatlıklara ve hatta ölüme bile yol açabilmektedir.

Tansiyon Nasıl Düşürülür
Öncelikle, ciddi bir tansiyon yüksekliğiniz yok ise tansiyonunuzu düşürmek için soğuk su uygulaması yapılmalıdır. Eğer duş alma imkanınız var ise çok faydalı olacaktır fakat yok ise başınızı ve kollarınızı yıkamanız yeterli olacaktır.

Pekiyi, Tansiyon Nasıl Düşürülür; Öncelikle ciddi bir tansiyon yüksekliğiniz yok ise tansiyonunuzu düşürmek için soğuk su uygulaması yapılmalıdır. Eğer duş alma imkanınız var ise çok faydalı olacaktır fakat yok ise başınızı ve kollarınızı yıkamanız yeterli olacaktır. Yalnız suyun çok fazla soğuk olmamasına dikkat edilmeli ve musluk suyu kullanılması yeterlidir. En çok kullanılan yöntemlerden biri de limon suyu içmektir. Tansiyonunuz yükseldiği zaman bir çay bardağı suyun içerisine 1 limon sıkıp içerseniz tansiyonunuzun düşüp ferahladığınızı hissedeceksiniz. Ender Saraç yüksek tansiyon problemi yaşayan hastalar için nar veya nar suyu tüketmelerini önermiştir. Ayrıca greyfurt suyunu sıkıp içmek de faydalı olacaktır. Halk arasında sarımsağında bu rahatsızlık için büyük yardımcı olduğu bilinmektedir. Çiğnenmesi ve hatta koklanması bile tansiyonun düşürülmesi için yeterlidir. Ayrıca yapılan düzenli egzersizler de tansiyonunuzu kontrol altında tutmanıza faydalı olacaktır. Eğer durumunuz kronikleşti ise uzman bir doktor tarafından ilaç tedavisi alabilirsiniz. Kullanılan bazı enzim inhibitörleri sayesinde hormonların aktivitelerini bloke ederek kanımızdaki su miktarının azalmasına yardımcı olur. Böylece atardamarla genişler ve bu etki sayesinde tansiyon düşer. Ayrıca kalsiyum kanal bloke edicileri atar damarlarımızı oluşturan kasların gevşemesine yardımcı olacaktır.

Günlük yaşantımızda da tansiyon yüksekliği problemini yaşamamak için lif yönünden zengin, bol taze sebze ve meyveler ve yanı sıra tahıl içeren besinler tüketilmelidir. Günlük olarak bir çay kaşığından fazla tuz tüketmemeli ve yürüyüşler bırakılmamalıdır.  Kızartmalar ve şekerli içecekleri hayatınızdan tamamen çıkarmalısınız. Yüksek tansiyon kalıtım, yaş, cinsiyet ve bazı hastalıklara bağlı olarak yüksek olabilmektedir.  Uzman bir hekimin kontrolünden geçmeniz sizin için son derece faydalı olacaktır.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.