Tüp Bebek Çalışmaları Neden Yapılıyor

Tüp Bebek Çalışmaları Neden Yapılıyor?

Kısırlık tedavisi gören aileler, çocuk özlemlerini gideremedikleri için, tıp ve teknoloji alanlarındaki yeni gelişmeler, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere umut olmaktadır. Bu açıdan tüp bebek yöntemi, büyük bir umut kaynağı olmuştur. Henüz kırk yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen tüp bebek yöntemi, gün geçtikçe daha çok talep görmektedir.

Tüp bebek çalışmalarının temelinde kısırlığa neden olan etkenleri gidermek yatar. Bu yüzden önce kısırlığa neden olan etkenler üzerinde durmakta yarar var.

Kısırlık, çiftlerden sadece birinden veya her ikisinden kaynaklanan nedenlerle, yaklaşık bir yıl boyunca düzenli olarak ilişkide bulunulmasına rağmen anne adayının gebe kalamaması durumudur.

Anne Adaylarında Görülen Rahatsızlıklar

Anne adaylarında şu tür rahatsızlıklar olabilir:

Adet dönemlerinde görülen düzensizlikler veya aksamalar.

Rahimde veya rahim ağzında oluşan enfeksiyonel bozukluklar.

Rahimde bulunan tüplerde tamamen veya bir miktar sıvı bulunması.

Rahim dokusunun dışarıya taşması.

Hormonal dengesizlikler.

Vücudun bağışıklık sisteminin tepki vermesi.

Baba adaylarında görülen rahatsızlıklar

Baba adaylarında da şu tür rahatsızlıklar olabilir:

Sperm sayısının, hareket yeteneğinin ve şekillerinin uygun olmaması.

Spermlerin testislerden çıkmasını engelleyen tıkanmaların olması.

Aşırı sıcaklarda sürekli oturmak zorunda kalınması.

Fazla sigara ve alkol tüketilmesi.

Bu arada çiftlerin yaşam tarzında, her ikisini de ilgilendiren büyük değişiklikler de kısırlığı etkileyen unsurlar arasındadır. Örneğin, sürekli stres altında çalışma, kilo almaya başlama, çok fazla sigara içilmesi veya çok fazla çay kahve tüketilmesi gibi.

Kısırlığın tedavisinde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Rahimdeki tüplerin döllenmek için uygun hale getirilmesi, anne rahminde yumurtalıkların olgunlaşmasını sağlayan tüplerde biriken fazla sıvının boşaltılması, ilaç tedavisi ya da operasyonel müdahaleler bu yöntemler arasındadır.

Baba adaylarının spermleri eğer rahimdeki yumurtalara ulaşamayacak kadar kuvvetsiz ise veya çok az miktarda ise, erkekten alınan spermler anne rahmindeki yumurtalara enjekte edilmekte ve bu şekilde döllenme sağlanmaktadır.

Tıp ve teknoloji alanındaki gelişmeler sayesinde kısırlığın tedavisinde önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Tüp bebek yöntemi de bu gelişmelerden biridir ve kısırlığa neden olan unsurların giderilmesi ilkesine dayanmaktadır. Bunca ilerleme olmasına rağmen, tüp bebek yöntemi, kısırlık tedavisi yöntemleri içinde hala en çok tartışılan yöntemdir.
Uygulama sırasında tedaviyi gerçekleştirecek uzmanların görüşleri son derece önemlidir. Tüp bebek tedavisi genel olarak aşağıdaki durumların bulunması halinde başvurulan bir yöntemdir:

Hangi Durumlarda Tüp Bebek Tedavisine Başvurulur?

Kısırlık tedavisi için uygulanan diğer yöntemler olumlu sonuç vermiyorsa
Yapılan araştırmalar sonunda kısırlık nedeni ortaya çıkarılmamamışsa ve bu yüzden bir kısırlık tedavisi yapılamıyorsa
Anne adayı ileri yaşta olmasına rağmen çocuk sahibi olmakta ısrar ediyorsa
Eğitim ve iş hayatı yüzünden anne adayları gebeliklerini genelde ertelemektedir. Bu ise ileri yaşlarda gebe kalma ihtimalini zorlaştırmaktadır. Bu erteleme olayı bile kendi başına bir kısırlık nedeni sayılabilir.
Yapılan tüp bebek başvurularına bakılırsa en fazla tüp bebek tedavisi isteyenler, kısırlık teşhisi konulamayan çiftlerdir.
Tüp bebek yukarıda sayılan nedenlerle bebek sahibi olmak için son çare gibi görünse de kısırlık ile herhangi bir problemi olmayan çiftler bile bu yönteme başvurmaktadır. Bu genelde şu gerekçelere dayanmaktadır:

Tüp bebek yöntemi, bilinen en başarılı tedavi yöntemidir
Kolay uygulanabilir ve zahmetsiz bir yöntemdir
Güvenilir bir tedavi yöntemidir
Teknolojinin gelişmesi paralelinde oldukça düşük maliyetli bir yöntemdir
Herşeye rağmen, bazı çiftler hala endişe ve korku duymaktadır. Tüp bebek tedavisinin, her türlü dış etkiden çok kolay etkilendiği düşünülmektedir. Aslına bakılırsa, tüp bebek tedavisi ile oluşan gebelikler ve doğan bebekler, normal yoldan yaşanan gebeliklerden ve doğan bebeklerden hiç de farklı değildir.

Tags: , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.