Urla Devlet Hastanesi

Hastane: Urla Devlet Hastanesi

Adres: Karantina Adası  İskele Mahallesi  Urla / İzmir

Randevu Telefonu: 182 Merkezi Hastane Randevu Sistemi )

Telefon: 0232 752 10 04

Fax: 0232 752 06 95

Web Sitesi: www.urladh.gov.tr

E-mail: info@urladh.gov.tr

Harita: 

Online Laboratuvar Sonuçları:                            

          [reklam1]

Doktor Çalışma Listesi:                                     Online Randevu:              

                  

Urla Devlet Hastanesi Tarihçesi

Karantina Adası Osmanlı döneminde tüm dünyada yaygın olan bulaşıcı hastalıklarla mücadele için pilot bölge seçilmiş ve üzerinde bu amaca uygun küçük ”Taaffuzhane” daha sonra ”Büyük Taaffuzhane” diye adlandırılan Karantina binaları yapılmıştır.

Bunlardan Büyük Taaffuzhane aslına yakın bir durumda korunmaktadır. O yıllarda burada görev yapan personellerin barınması ve hizmet vermesi için Adanın muhtelif yerlerine dağınık olarak 14 ayrı bloktan oluşan binalar yapılmıştır.

Bulaşıcı hastalıkların ilerleyen Tıp Bilimi ile birlikte tehlike olmaktan çıkmasından sonra uzun yıllar atıl durumda kalan altyapıdan yararlanılarak 1 Kasım 1955 yılında Deniz ve Güneş Tedavi Enstitüsü adı altında hizmete başlayan hastane o yıllarda hasta ve hizmet binaları ayrı ayrı yerlerde olmak üzere dağınık bir şekilde faaliyet göstermiştir.

Halen hastane çatısı altında bulunan ve eski bina diye adlandırılan blokun yapılmasından sonra 1960 yılında Kemik ve Mafsal Hastalıkları Hastanesi kimliği ile faaliyet göstermeye başlamış olup, 1960 yılından 1986 yılına kadar da Tek Dal Hastanesi olarak faaliyet sürdürmüş yeni bina inşaatı ile yatak kapasitesi arttırılmıştır. 1986 yılından bu yana da Urla Devlet Hastanesi olarak hizmet vermektedir.

Tags: , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.