Abur Cubur Tüketmek Çocuklarda Zekayı Olumsuz Etkiliyor

Abur Cubur Tüketmek Çocuklarda Zekayı Olumsuz Etkiliyor

Abur Cubur Tüketmek Çocuklarda Zekayı Olumsuz Etkiliyor

Bebeği ilk kucağa aldığı andan itibaren beslenmesinden ebeveynler sorumludur. Onların sağlığı için en faydalı besinleri seçip tüketmelerini sağlamaya çalışırız. Çocuklar, belli bir yaşa geldikten sonra marketlerdeki abur cubur reyonlarına yönelmeye başlar. Aileler ne kadar sebze ağırlıklı beslenmeleri konusunda ısrarcı olsa da çocuklar, şeker, çikolata ve çerezi tüm gün tüketme konusunda diretirler. Hatta beslenme konusunda çok titiz davranılmadığı taktirde çocuklar, abur cuburla karınlarını doyurabilirler!

İngiltereli uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmada, kek, cips, çikolata gibi gıdaların çocukların zekalarını olumsuz etkilediği ortaya çıktı. Çocukların kilosunda da etkili olan abur cuburlar, zeka gelişiminde de yavaşlamaya yol açıyor.

Uzmanlara göre küçük yaştaki çocukların, işlenmiş gıdaları tüketmeleri minimum düzeyde tutulmalı. Aşırı yağ, şeker, tuz içeren bu besinler yerine çocuklar balık, sebze ve meyveye yönlendirilmeli. Özellikle zeka gelişiminin hızlı ilerlediği 0 – 3 yaş arasındaki çocuklarda yeme içme konusunda çok dikkatli davranılmalı.

Çocuklarının sağlıklı beslenmesi konusunda her anne bilinçli olmalı. Neyin zararlı neyin faydalı olduğunu iyi ayırt ederek, çocukların beslenmesi sıkı bir takip altında tutulmalıdır. Sadece kilo ve boy için değil çocuklarda zeka gelişimi için de sağlıklı beslenmelerine özen göstererek, hayatımızda abur cuburu en aza indirmeliyiz.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.