Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ilk kuruluşları aşamasında devlet bünyesinde faaliyet gösteren kurumlardı. Ancak günümüzde hem tedavi kolaylığı sağlaması hem de kar getiren bir kuruluş şekli olması nedeniyle özel sektöründe büyük rağbet gösterdiği bir kuruluş halini aldı. Hatta Sağlık Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinin büyük bir kısmı özelleştirme kapsamında özel sektöre devredildi.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

03.02.2015 tarihinden önce; çıkarılan Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik kapsamında kurulan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri eski yönetmelik kapsamında birden fazla diş hekimi tarafından B tipi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi adı altında kurulabilmekteydi. 03.02.2015 tarihinde güncellenen yönetmelik ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi kurabilmek için şartlar ağırlaştırıldı. Bu kapsamda yeni statüsü A Tipi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olan yeni tip Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerini kurabilmek için serbest faaliyet gösteren 5 diş hekimi ya da uzman diş hekimi ile 5 diş üniti bulundurulması zorunluluğu getirildi. Bu yönetmelikten sonra ruhsatlandırılan ve daha önce aynı kapsamda Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi açabilen diş hekimleri/ uzman diş hekimleri artık A tipi poliklinik adı altında kuruluşları açabilecek ve işletebileceklerdir. Ayrıca bu kuruluşlara en az 2 diş üniti zorunluluğu da getirilmiştir.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, özünde Diş hastanelerinden farklı olmaksızın diş sağlığı alanında faaliyet gösteren kuruluşlardır. Bu kuruluşların en yoğun olduğu il İstanbul olmakla beraber, Türkiye genelinde bir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri kurulabilmesini amaçlayarak eski yönetmelik çıkarılmış ve tüm ülke geneline yayılmasının ardından 03.02.2015 tarihinde bu yönetmelik değiştirilerek güncellenmiştir. Bu sayede ülkenin her yerine Ağız ve Diş Sağlığı alanında hizmet götürülmesi amaçlanmıştır.
Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde basit diş tedavilerinin yanı sıra uzmanlık isteyen tedavi girişimleri de yapılabilmektedir. Gerekli ekipman ve ilgili uzman diş hekiminin bulunması durumunda bu tip girişimler bu merkezlerde yapılmaktadır.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi basit kuruluş yapısı ve kapsamlı tedavi çeşitleriyle Ağız ve Diş Sağlığı alanında Türkiye’nin temel taşı konumundadır.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.