Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Dişler, süt dişlerinin çıkmasıyla başlayan, süt dişlerinin dökülüp yerine kalıcı dişlerin çıkmasıyla devam eden ve sindirim sisteminin ağızda başlayan rolünün büyük bir kısmını üstlenen yapılardır. Kesici, köpek, küçük azı ve büyük azı dişlerinin her birinin ağız içerisinde, bulunduğu konum ve yapıları itibariyle farklı bir fonksiyonu bulunur.

Dişler, üzerlerinde bulunan mine tabakası sayesinde çok sağlam bir yapıya sahiptir. Ancak ihmal edilmeleri durumunda diş kayıplarının yerini doldurmak tam olarak mümkün değildir. Aynı şekilde ağız içerisinin de temizliğine dikkat etmemek, dişler dahil olmak üzere ağız içerisinde bulunan tüm dokuları olumsuz etkileyebilmektedir.

Ağız ve diş sağlığı, ağız içerisinde üremesi muhtemel bakterilerin ve enzimlerinin ortadan kaldırılmasını da hedeflediğinden, hem ağız hem de diş sağlığı açısından çok önemlidir. Ağız ve diş sağlığı alanında kullanılan başlıca bakım ürünleri şunlardır:

– Diş macunu ve diş fırçası
– Diş ipi
– Ağız içi dezenfektan solüsyonlar
– Ağız içi kremler

Ağız ve Diş Sağlığı

Diş macunu ve diş fırçası: Reklamların çoğunda görülen ve birçok farklı özelliği olduğu söylenen diş macunları mevcuttur. İşin özünde ufak detaylar haricinde diş macunlarının birbirlerinden farklı bir yanı bulunmamaktadır. Ancak aynı durum diş fırçası için geçerli değildir. Diş fırçasının, kullanan kişinin yaşına ve ağız/ çene yapısına uygun şekilde ve sertlikte olması gerekir. Aksi halde yapılan bakım işlemi, daha büyük sorunlara sebep olabilir.

Diş ipi: Dişin fırçalanması esnasında diş fırçasının çıkaramadığı artıkların çıkarılması ve diş yüzeyinin sürtünme yoluyla temizlenmesi şeklinde kullanılır. Doğru kullanılmadığı zaman dişler arasında ayrıklık sorununa sebep olabilir.

Ağız içi dezenfektan solüsyonlar: Son zamanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan, Ağız ve Diş Sağlığı alanında bir devrim havası yaratan ve pazarlama sektöründe reklamı en çok yapılan ürünler ağız içi dezenfektan solüsyonlardır. Bu solüsyonlar ağız içerisine alınan sıvının ağız içinde çalkalanması (ağız içi gargarası) şeklinde kullanılır. Uygun sıklıkla ve doğru kullanılmadığı zaman, ağız içerisinde bulunan floranın bozulmasına sebep olur. Bunun sebebi ağız içerisindeki vücut için yararlı mikroorganizmalara da uzun vadede etki etmesidir. Bu durumda ağız ve ağızda bulunan diğer dokular zararlı mikroorganizmalara karşı açık hale gelir.

Ağız içi kremler: Ağzın içerisinde gelişebilecek aft gibi enfeksiyon odaklarının giderilmesi maksadıyla kullanılan ve ağız içerisine uygulanabilen kremlerdir.

Bu bakım ürünleri haricinde Ağız ve Diş Sağlığının korunması için gereken en önemli şey düzenli diş hekimi kontrolüdür. Ağız ve Diş Sağlığı alanında, oluşmaya yeni başlayan rahatsızlıkların çözümü hem kolay hem de diş kaybı oranı çok düşüktür. Bu sebeple sadece sorun yaşanıldığı zaman değil, belirli periyotlarla bir diş hekimi kontrolü yaptırılması Ağız ve Diş Sağlığının korunması için uygulanması gereken ilk aşamadır. Bu ilk aşamanın düzenli olarak gerçekleştirilmemesi durumda yazıda bahsedilen diş bakım ürünlerinin pek bir etkisi olmayacaktır.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.