Alzheimer Olmamak için

Alzheimer Olmamak için

Alzheimer

Alzheimer günümüzün, daha çok ileriki yaşlarda görülen, kaçınılmaz bir hastalığıdır. Hem hastayı hem hasta yakınlarını çok zora sokan bir hastalıktır. Bir çeşit unutkanlık, bir çeşit bunamadır. Hastalar yakın geçmişlerini unuturlarken eski geçmişlerini unutmaz ve hep o günlerde yaşarlar. O günlerindeki bilinç altlarında kalmış obje, nesne ve olayları anlatır dururlar. Bir söylediklerini hiç söylememiş gibi tekrar tekrar söylerler bunlar başlangıç belirtileridir. Daha ileri boyutu hasta kendini bilmemeye başlar en insani ihtiyaçlarını dahi görememeye başlar. Yemeyi, içmeyi ve yürümeyi unutur. Böyle böyle hasta yatalak olup son nefese kadar hastalık kötüleşerek gider.
Ve bu oldukça ciddi ve kötü üstelik tedavisi de olmayan hastalık günümüzde yaygın bir şekilde görülmektedir. Maalesef ki kırklı yaşlarda insanların yakasına yapışmakla birlikte genellikle ileri yaşlarda görülür. Peki çoğu kişi için kaçınılmaz gibi görülen bu hastalığın kaderimiz olmaması için ne yapmak gerekir ya da nerede hata yapıyoruz da bu hastalığa yakalanıyoruz. Makalemizde bu soruları kaleme alacağız.

Neden Alzheimer Oluyoruz?

Yukarıda da dediğimiz gibi alzheimer yaygın bir unutkanlık hastalığıdır. Bir takım sebeplerinin olması yanında dünyada üzerinde en çok araştırılan ve çözüm üretilmeye çalışılan hastalıklardan biridir. Birkaç nedeni belirtilirken hastalığın gizemli olan “neden alzheimer oluyoruz?” sorusunun cevabı aranmaya devam etmektedir. Hastalığın belirlenmiş belli başlı sebepleri ise şöyle:

1. Kalıtsal faktörler.

Bu hastalık aile geçmişinde alzheimer öyküsü olanlar için tehlike arz etmektedir. Çünkü alzheimer genetik faktörlere bağlı bir hastalıktır.

2. Beyin hücrelerinin ölmesi. Hastalık zaten bu yüzden başlar ve ilerler. Bu nedenle beynimizi güçlendirmeliyiz diyoruz.

3. İleri yaş. Erken yaşlarda görülmesinin yanında daha çok yaş ilerlerdikçe beliren bir hatalıktır. Alzheimere yaşlılık hastalığı da denilebilir.

Alzheimer Olmamak İçin Öncelikle Unutmayın!

Alzheimer bir beyin hastalığıdır. Ve bu hastalığa yakalanmamak için beyni çalıştırabilecek aktiviteleri bulmak ve uygulamak gerekir. Bizim tavsiyelerimiz de beyni çalıştıracak çerçevede olacaktır.

Hareket Edin

Alzheimeri olmamak için en iyi yolu iyi bir egzersiz programı uygulamaktır. Egzersiz ile birlikte vücuttaki kan dolaşımı hızlanacağından otomatik olarak beyne de kan rahat gidecektir. Hal böyle olunca genellikle ihmal edilen bu konu insan hayatı için oldukça elzemdir. En kolay ve en ucuz hareket etme yöntemi yürümektir. Fakat bunu bile uygulamamak kendimiz ve sağlığımız adına tam anlamıyla tembellik olmaktadır. En azından haftada üç gün yirmi dakika yürümek yetecektir. Bunu bari kendimiz için yapmayı geleceğimiz adına bir görev bir sorumluluk olarak addetmeliyiz. Tabii bu asgari ölçü. Asıl olması gereken günde sabah akşam yarım saat yürüyüş yapmaktır.

Kitap Okuyun

Millet olarak çok ihmal ettiğimiz bu konuda hassasiyetimiz aslında bizi alzheimerden de koruyacak bir aktivitedir. Bu konuda kendinizi zorlamayın. En sevdiğiniz konuları okumaktan başlayın. Okumayı ancak bu şekilde alışkanlık haline getirebilirsiniz. Önceleri bir hikaye ya da bir roman ya da bir spor haberi olur sonraları bu durum ufak ufak yerini köşe yazılarına, fikir kitaplarına bırakacaktır.

Balık ve Balık Yağı Tüketin

Omega 3 zengini balık ve balık yağı sağlığınız için tüketmeniz gerektiğini her fırsatta dile getiriyoruz. Bu iki muhteşem gıdanın alzheimere de etkisi bulunmaktadır. Bunun için balık yağı takviyeleri kullanabilirsiniz. Bu ürünler beyin işleyişine olumlu yönde katkı sağlamaktadır.

Müzik Dinleyin

Sevdiğiniz türden bir müzik dinlemenin ruhunuzu dinlendireceği kuşkusuz. Ruhunuzu dinlendiren bu müzik aynı zamanda beyninizi de rahatlatmaktadır. Beyininiz, düşünceleriniz müzikle rahatladığı için ruhunuzu dinleniyor hissediyorsunuz. O halde işe ruhunuzu okşayacak hoş bir melodiden başlayabilirsiniz.

Zihninizi Çalıştırın

Zaten alzheimer’de önemli olanın beyin çalıştıracak aktiviteler olduğunu ve dolayısıyla zihin egzersizleri yapmak olduğunu ifade etmiştik. Bununla ilgili alzheimer olmamak için kendinize uğraşı bulun. Bulmaca çözmek, herhangi bir konuda üretmek olabilir. Kendinize en yakın hissettiğiniz bir meşgale olabilir. Belki bir el sanatı, bir el işi olabilir. Önemli olan zihninizi ya da beyninizi çalıştırmanızdır.

Yabancı Dil Öğrenin

Belki bunun şimdiye kadar hiç farkında değildiniz. Bu da bizden size zihninizi harika bir şekilde çalıştıracak tüyo olsun. Evet dil öğrenmek ilgi, zaman ve emek ister. Kolay iş değildir. Ama mükemmel derecede bir beyin aktivitesidir. Öğrendikçe göreceksiniz ki iki dilden birbirine çeviri yaparken zihninizi ne kadar yoğun bir şekilde kullanıyorsunuz. Vakit kaybetmeden bu hususta duyarlı olabilirsiniz. Duyarlılığınız tamamen kendiniz için olacak.

Ceviz Tüketin

Ceviz içeriğindeki omega 3 deposu olmasından ötürü beyin için oldukça faydalı bir kuruyemiş türüdür. Günde iki üç adet yetecektir. Fazlası yağlı olması hasebiyle kilo yapar. Aman diyelim kilo almaya dikkat!

Fazla Kilolarınızdan Kutulun

Ah bu fazla kilolar. Her yerde ve şartta olduğu gibi alzheimer için de tehdit olmakta. En iyi ve en sağlıklı diyet tekniklerini doktor kontrolünde uygulayın ve kilo vermeyi ihmal etmeyin.

Herşeyi Kafaya Takmayın

Alzheimer olmamak için yapacağınız en önemli şeylerden biri ufak tefek her sorunu kafaya takmamaktır. Maalesef ki bunu da toplumca çok yapmayız. Yazık ki elden fazla da birşey gelmemektedir. Şunu belirtmekte fayda vardır ki olacak olmayacak herşeyi kafaya takmak vücudumuzun bilişsel kaptanı hükmündeki beynimizi gereksiz yere yormaktır. Buna yine kendimiz adına hakkımız yoktur. Rutin hayatta yaşadıklarımızı kafaya takmamak için kendimize farklı meşgaleler bulabiliriz.

Televizyonu Abartmayın

Günümüzde her hanede televizyon artık var. İyi kullanıldığı takdirde faydaları hususunda kuşkumuz yok. Ama karşısında hareketsiz bir şekilde pürdikkat seyre dalmanın da insan zihinini uyuşturduğu su götürmez bir gerçek. Günlük televizyon izleme oranımıza da dikkat etmemiz alzheimer olmamak için önemli bir unsurdur.

Sağlıklı Beslenmeyi İhmal Etmeyin

Buraya kadar saydıklarımız hep bu çerçevede öneriler olmuştur. Ama ayrı bir başlıkta işlemeyi gerekli gördük. Herşeyin başı sağlık ve beslenme. Bunun için de yapmanız gereken en iyi şey sağlıklı beslenmek! Bu hususta artık eskisi kadar kaynak sıkıntısı yok. Televizyondaki sağlık programları ve internet gibi mükemmel bir bilgi hazinesi size bu konuda ideal olarak rehberlik edecektir.

Tags:

Bir cevap

  1. […] Alzheimer hastalığının işareti olabilecek olan yukarıdaki belirtiler gözlendiği zaman hiç vakit kaybetmeden bir hekime başvurulması gerekir. Yapılacak olan değerlendirme sonucunda Alzheimer teşhisi alan hasta yaşına, hastalığın ilerleme seviyesine göre bir tedavi sürecine başlatılır. Bu süreçte buna eşlik eden başka hastalıklar da göz önüne alınır. Alzheimer’ in bilinen kesin bir iyileştirici tedavisi yoktur. Fakat doğru uygulanacak olan bir tedavi süreci ile hastalık büyük ölçüde kontrol altına alınır. İlerleyiş yavaşlatılır. Hastaların ev hayatlarında da bazı düzenlemeler yapılmalı. Hasta yalnız yaşıyorsa hatırlamayı sağlayacak önlemler alınmalıdır. Mesela evin belirli bölgelerine bazı notlar asılabilir. Ya da bazı işaretler koyulabilir. Bu süreçte yapılacak bazı terapiler sayesinde hafıza güçlendirilir, dil ve problem çözme becerileri korunur. Semptomları azaltacak ve yaşam kalitesindeki düşüşü engelleyecek etmenleri ortadan kaldırmak için ilaç tedavisi de uygulanır. Bunlar, direkt olarak hastalığı önleyici değildir. Sadece semptomları azaltmaya yöneliktir. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.