Bel Fıtığı Ameliyatı Kaç Günde iyileşir

Bel Fıtığı Ameliyatı Kaç Günde iyileşir

Bel fıtığının, ameliyat sonrası iyileşme dönemi hastanın iyileşmeye yönelik girişimleri ile doğru orantılıdır diyebiliriz. Cerrahi tedavi uygulanan hastaların hastanede kalış süresi 1-2 gün kadardır. Hastalar genellikle ameliyattan bir sonraki gün ayağa kaldırılır ve yürütülür. Bu süre içinde yatakta dönmek dahi çok uygun görülmez. Hastanın zorlayıcı hareketler yapmadan normal hayatına dönebilmesi 2 haftayı bulabilmektedir. Hastaların çoğunluğu genellikle masa başı iş yapan ya da ağır işlerde çalışan bireyler olduğundan, eskiden yapılan bel ağrısı sebebiyetlerine tekrar yer vermemek gerekir. Özellikle fizik tedavinin gerektirdiği egzersizlerin atlanmaması çok önemlidir. Bel kaslarının tamamen güçlenmesi için yüzme gibi sporların yapılması daha uygundur. Bu tarz sporlara ne zaman başlanılması gerektiğine fizik tedavi uzmanları karar verebilir.

Ameliyat sonrası tam iyileşme 6 ayı bulmaktadır. Bu 6 aylık süreç içinde doktorun önerdiği şekilde kademeli olarak egzersizlerin yapılması daha uygundur. Egzersizlerin birden ağır olarak başlaması zorlanmalara ve kramplara neden olabilir. Ameliyattan sonraki 1-2 haftalık dönemde ise taburculukta önerilen ilaçların kullanımının aksatılmaması gereklidir. Özellikle antibiyotiklerin tam dozda ve sürede bitirilmesi iyileşmedeki birinci kademedir.

Başarılı bir ameliyat sonrasında iyileşme dönemi sağlıklı beslenme gibi faktörlerinde etkisindedir. Özellikle kalsiyum ve protein içeren besinlerin tüketimi vücut direncinin geri kazanılmasında yardımcıdır. Sigara ve alkol tüketiminin doku iyileşmesindeki olumsuz etkileri saymakla bitmez. İlk 6 ay özellikle sigara tüketimi uzmanlarca kesin olarak yasaklanmaktadır.

Önemli olan hastaların sabırlı olmasıdır. Tam iyileşme süreci bir yıla kadar çıkabildiği durumlarda yaşam tarzında bir takım değişikler yapmak, kişiyi sınırlandırdığı için yakınlarının pozitif desteği önem kazanır. Stresten uzak kalmak, kasların daha iyi gevşeyebilmesine yardımcı olur.

Tags: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.