Daha Az Şeker Tüketmek İçin

Daha Az Şeker Tüketmek İçin

Gün boyunca yeterince dikkat etmeden tükettiğimiz çay, kahve ve kolanın yanı sıra, severek tükettiğimiz şekerleme ve çikolataların içerisinde bulunan şeker, aslında sağlığımız açısından oldukça zararlı.

Şekerin neden olduğu bu zararların ilk sırasında kalp geliyor çünkü kalp krizine neden olan kötü kolesterol ve trigliseritler şeker yüzünden yükseliyor. Bunun yanı sıra, şeker türlerinden biri olan fruktozu içeren meşrubat türü içecekler bel çevresinde yağlanmaya neden olarak obeziteye yol açabilir. Ayrıca şeker bağışıklık sistemini de zayıflatarak hastalıklara karşı daha savunmasız hale gelmemize yol açabilir. Ancak şekerli yiyecekleri uzun zamandır tüketen kişilerin vücutlarının dengesini bozabileceğinden dolayı şekeri bir anda hayatından çıkarabilmesi oldukça zorlayıcı olabilir. Bu nedenle bazı yöntemler uygulayarak şekeri daha yavaş bir şekilde hayatımızdan çıkarmak hem daha etkili, hem de daha kolay olabilir.

Gün içerisinde alınan şekeri kısıtlamak içinse, belli başlı önemli noktalara dikkat ederek sandığımızdan çok daha kolay bir şekilde şekeri bırakabiliriz. Bu noktalardan ilki ise, atıştırmalıklar ya da hazır satılan yiyecekleri alırken besin değerlerine bakarak şeker içerip içermediğini öğrenmek olabilir çünkü bu sayede daha az şeker almak mümkün olabilir.

İhtiyacımızdan fazla şeker tüketmemizin en önemli nedenlerinden biri, aç kalmaktır çünkü vücut aç kaldığı 20 dakikalık bir aradan sonra şeker tüketmek ister. Bu nedenle de yemek öğünlerini atlamamaya çalışmak çok önemli.

Şekeri daha az tüketmek için yapılabileceklerden biri de, evde, ofiste veya çantamızda şekerli yiyecekler bulundurmamak. Bu sayede şekeri daha az tükettiğimizi fark edebiliriz.

Şekeri beslenmemizden ilk çıkardığımızda vücut dengemizin değişeceğinden dolayı enerjimiz olması gerekenden daha fazla düşük olabilir. Bu enerji düşüklüğünü ise krom içeren yeşil kahveden karşılayabiliriz.

Şekerin yokluğunu hissettirmeyen en önemli yiyecek türlerinden biri de proteinli yiyecekler olduğundan dolayı bu tür yiyecekleri tüketmeye de özen göstermemizde yarar var. Ayrıca proteinli yiyeceklerin en önemli özelliklerinden biri de, uzun süre acıktırmaması diyebiliriz.

Şekeri hayatımızdan çıkarırken dikkat etmemiz gereken noktalardan biri de, bağırsak dengemizi düzenlemek. Bunun içinse beslenme uzmanları genel olarak kefir ve yoğurt gibi prebiyotik içeren önemli besinleri öneriyorlar.

Tags: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.