Riviera ile Sızma Zeytinyağı Farkı

Riviera ile Sızma Zeytinyağı Farkı

Zeytin ağacı mitolojide ölümsüz ağaç olarak tanımlanır. Zeytinyağı arada bir işleme gerek duyulmaksızın direk meyveden üretilebilen sağlıklı bir yağdır. Tek başına bile yenebileceği gibi salatalarda ve yemeklerde de kullanılabilmektedir.

Zeytinyağı satın almak istediğimizde birden fazla tür ile karşılaşırız. Makalemizde farklı zeytinyağı türleri hakkında gereken açıklamaları bulacaksınız.

Zeytinler ağaçtan toplandıktan sonra öncelikle temizleme işlemine tabi tutulur. Daha sonra kırıcılarda parçalara ayrılır ve bir nevi hamur haline gelir. Bu sırada ortaya zeytinyağı, kara su ve pilna olarak adlandırılan bir madde çıkar.

Ağaçtan toplandıktan sonra zeytindeki yağın ezme, parçalama gibi fiziksel kuvvetle ayrıştırıldığı zeytinyağları sızma zeytinyağıdır. Asitlik derecesi yüzde 0,8 ile 1 olanlar naturel sızma, yüzde 1-2 civarı asit seviyelerindekiler naturel birinci ve yüzde 2 nin üzeri naturel ikinci olarak sınıflandırılmaktadır.

Bazı zeytinler ağaçların altından toplanır. Düşer düşmez asitlenmeye başladıklarından elde edilen yağın asit düzey, 3 ve üzeridir. Bunun içine sızma zeytinyağı karıştırılır, asitlik oranı 1,5 seviyesine çekilir ve yenebilecek hale getirilir. Bunlar da riviera olarak adlandırılır.

Sızma zeytinyağı her türlü yiyecekte kullanılabilir ama pahalı olduğundan ülkemizde sıcak yemeklerde riviera tercih edilmektedir.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.