İyi Çiğnemek Sindirim Rahatsızlıklarından Koruyo

İyi Çiğnemek Sindirim Rahatsızlıklarından Koruyor

Yemek yerken yapılan en sık hatalardan biri de hızlı yemek ve yeterince çiğnemeden yutmak. Ancak ağza alınan besinleri hızlı yemek ve çiğnemeden yutmak, hazımsızlık başta olmak üzere gaz sancıları, şişkinlik gibi çok önemli sindirim rahatsızlıklarının yanı sıra, daha ileri dönemlerde de mide ve karaciğer rahatsızlıklarına neden olabiliyor.

Bu nedenle de, yenilen her lokmanın ağızda en az 20 defa çiğnenmesi gerekiyor. Üstelik bu şekilde çiğnenerek tüketilen besinler ise tokluk hissini artırıyor. Aynı zamanda da mutluluk hormonu olan endorfin hormonunun salgılanmasını sağlıyor.

Besinleri iyi çiğneyerek tüketmenin en iyi yanlarından biri de, ülser ve reflü gibi sindirim rahatsızlıklarının azaltılmasında kullanılan oldukça basit ve etkili bir yöntem olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca besinleri iyi çiğneyerek gaz, şişkinlik ve sindirim sorunları gibi önemli sindirim sorunlarını azaltmak da mümkün.

Buna ek olarak, besinlerden karbonhidrat ve protein türü besinlerin sindirimi zor olmasından dolayı özellikle karbonhidratların ağızda çok iyi çiğnenerek karbonhidrat sindirim enzimleriyle çok iyi karışması gerekiyor. Proteinlerin ise, sindirimi uzun sürdüğünden dolayı iyi çiğnenmesinde fayda olduğunu belirtmek gerekiyor.

Besinleri iyi çiğnemenin yararlarından biri de, fazla iştahı kontrol altına alabilmesinden kaynaklanıyor. Aynı zamanda besinleri iyi çiğneyerek beynin o gıda ile ilgili olarak en yüksek lezzet duygusunu algılamasının sağlanabileceğini de söylemek gerek.

Günümüzde ise, hızlı yeme kültürünün alışkanlık haline geldiği çoğumuzun bildiği bir gerçek. Oysaki besinleri yetersiz çiğnemek, günlük hayatın stresi ile birleşince ömür boyu süren bir alışkanlığa dönüşebilir ve bu da metabolizmada aksaklıklara neden olur. Yeterli şekilde tüketilse bile besinlerden istenilen verim alınamaz.

Yanlış beslenme alışkanlıklarına diğer örnekler ise; tv veya bilgisayar karşısında ya da bir şeyler okuyup çalışırken yemek yemek. Böyle yapmak yerine, yemeğe zaman ayırılması da sağlık açısından oldukça önemli. Yemek yerken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir diğeri de, kızartma türü yağlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmak. Bunun nedeni ise mide başta olmak üzere, dalak, karaciğer ve pankreas gibi iç organların daha az zorlanmasını sağlamak.

Tags: , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.