Diş Tedavisinde Dijital Anestezi Kullanımı

Diş Tedavisinde Dijital Anestezi Kullanımı

Diş tedavisi esnasında en çok yaşanan sorunlardan biri anestezi sürecidir. Diş köküne anestezik maddeler enjekte edilerek yapılan bu yöntem pek çoklarının korkulu rüyasını haline gelmektedir. Özellikle çocuklar başta olmak üzere birçok insan sırf bu yüzden diş tedavilerini olmamakta ya da geciktirmektedir. Ayrıca diş kökünün olduğu bölgeye yapılan anestezinin, kökte bulunan sinirlere yeterince nüfuz etmemesi ya da anatomik farklılıklardan dolayı yanlış bölgeye anestezik maddenin verilmesi, diş tedavilerini bir işkenceye çevirmektedir.

Dijital Anestezi

Diş tedavisi alanında yapılan son gelişmelerin ışığında keşfedilen ve birçok klinikte uygulanmaya başlanan diş tedavisinde dijital anestezi yöntemi, neredeyse hiç ağrı hissi oluşmadan anestezinin yapılmasını sağlıyor. Bu özelliğiyle de toplumumuzdaki diş tedavisi korkusunu yenebilmeyi amaçlıyor.

Dijital Anestezi Yönteminin Farkı

Diş tedavisinde dijital anestezi yönteminin klasik iğne ile yapılan anesteziden farkı, kullanılan ilaç dozunun ayarlanmasıdır. Elle yapılan enjeksiyonlarda diş hekimleri doz ayarı yapamadığından, fazla ya da az verilen doz ağrı oluşmasına sebep olabilmektedir. Diş tedavisinde dijital anestezi yönteminde ise doz kontrollü olarak verilir. Ayrıca kullanılan iğne boyları düşünüldüğünde, elle diş hekimi tarafından yapılan anestezi de kullanılan iğneler oldukça büyüktür ve bunun sonucunda da ağrı şiddeti daha fazla olmaktadır. Ancak dijital anestezide kullanılan iğne uçları milimetrik olarak tasarlanmıştır. Bu özellikleri ile hastaların hissedecekleri acıyı en aza indirgemeyi amaçlamıştır.

Diş tedavisinde dijital anestezi yöntemi henüz ülkemizde yaygınlaşmış bir kullanım alanına sahip değildir. Ama gün geçtikçe artar konfor talebi ve diş hekimleri arasındaki kalite rekabeti dikkate alındığında, yaygınlaşma sürecinin oldukça kısa olacağı düşünülmektedir. Dijital anestezi önümüzdeki günlerde diş hekimlerinin tercih sebeplerinden biri olabileceğinden, diş hekimleri bunları mevcut cihaz donanımları arasına katmak isteyecek ve ülkemizde yaygınlaşacaktır.

Diş tedavisinin, dijital anestezi yöntemi sayesinde artık korkulan bir yöntem olmaktan çıkarak insanların düzenli yaptırması gereken bir ihtiyaç haline geleceği düşünülmektedir.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.