Diş Teli Çeşitleri

Diş Teli Çeşitleri

Diş teli Ortodonti alanında kullanılan bir yöntemdir. Dişlerdeki çaprazlığın ve çene yapısındaki şekil bozukluklarının giderilmesi maksadıyla sıkça kullanılanılır. Diş telleri Ortodontist tarafından yerleştirilen diş telleri bracet adı verilen plakalar vasıtasıyla dişe yerleştirilir. Dişler arasındaki gerginlik arttırılarak istenilen yönde çektirme yapılmasını ve dişin olması gereken hatta yerleştirilmesini sağlar.

Diş telleri çok çeşitli şekillerde ve materyallerden oluşmaktadır.

Metal Diş Telleri

Metal diş telleri, metalden yapılmış diş telleridir. Ortodonti alanında en çok kullanılan diş teli çeşidirdir. Kullanımı oldukça kolaydır. Diş teli kullanıcıları tarafından özellikle düşük maliyetli olmasına rağmen etkili olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Altın Diş Telleri

Diş Teli Çeşitleri

Altın diş telleri, bracetleri altından oluşan diş telleridir. Tel kısımları şeffaf sert materyaleden yapılmıştır. Altın bracetler antialerjik özelliğe sahiptir. Bu sebebple yoğun alerjisi b ulunan kişiler tarafından tercih edilen bir diş teli çeşididir. Ayrıca altın zenginlik göstergesi olarak göründüğünde, zengin kişilerin sıkça kullandığı diş telidir. Bu diş telinin maliyeti oldukça yüksektir. Çünkü kullanılan bracet yüksek yoğunlukta altın ve gümüş içermektedir.

Lingual Diş Telleri

Lingual Diş Telleri, diş tellerinin görüntüsünden rahatsız olanlar için tasarlanmış bir diş teli çeşididir. Dişin iç kısmına yerleştirilerek dişin dışarıdan görüntüsünü değiştirmez. Bu sebeple görünüşle alakalı problem yaşayan bireyler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Oldukça pahalı bir işlemdir.

Porselen Diş Telleri

Porselen diş telleri, porselen materyal kullanılarak üretilen diş telleridir. Şeffaf bir yapıya sahiptir. Bu sebebinden dolayı dışarıdan rahatsız edici bir görüntüsü yoktur. Tercih edilen bir diş teli olmakla birlikte, oldukça kırılgan bir yapıya sahip olduğundan ortodontistler tarafından çok tercih edilmez. Çoğunlukla sert bir cismin kırılmaya çalışılması sonucunda kırılır. Ayrıca sert darbelerde kırılabildiğinden solunum yolunu tıkama riski de mevcuttur.

Renkli Diş Telleri

Renkli diş telleri, çoğunlukla çocuklarda kullanım için üretilmiş diş telleridir. Çocuklar tarafından çoğunlukla diş telleri sevilmez ve rahatsız edicidir. Bu sebeple çocuklarda genellikle bu diş telleri kullanılır. Takımının renginde yada istenilen herhangi bir renkte üretilebilir. Aslında metal diş tellerindendir. Özel renklendiricilerle renklendirilmiştir.

Çıkarılabilir Diş Telleri

Çıkarılabilir diş telleri, aşırı şekil bozukluğu bulunmayan hastalarda kullanılmak üzere üretilen diş telleridir. Metal diş telleriyle aynı özellikte olup, dişlerin mine tabakasına yapıştırılmaz. Bunun yerine dişin üst kısmına tutturularak işlem görür. Uzun süreli kullanımda aşırı bakteri üremesine neden olduğundan tercih edilmez. Genellikle gece yatmadan önce kullanılır. Kısa süreli kullanım için uygundur.

Tags: , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.