Kırık Diş ve Kırık Diş Tedavisi

Kırık Diş ve Kırık Diş Tedavisi

Diş hangi sebeplerden kırılabilir?

Kırık Diş ve Kırık Diş Tedavisi

Dişlerin kırılması genellikle iki sebepten olur. Birincisi travma, bir diğeri ise kanal tedavisi görülmesidir. Travma nedeniyle kırılan dişler genellikle aşırı bir kuvvet nedeniyle kırılır. Bunlar; düşme, yaralanma, kavga ve benzeri nedenlerle olur. Bu gibi kırılmalarda hastanın diğer travmaları da önemlidir. Yani, diş kırılmaları kadar travma geçirdiyse kafa travması ve dudak yaralanmaları da önem teşkil etmektedir.

Bir diğer kırılma sebebi ise kanal tedavisi görmüş dişlerdir. Kanal tedavisi görmüş dişler, canlı dokusu içerisinden alındığı için kırılmaya çok yatkındır. Tıpkı, yaş bir toprağın kolay parçalanamayacağı gibi, kuru bir yaprağın çok kolay parçalanması gibidir. ”Pulpa” denilen kan damarları dişe kan yoluyla su taşıdıkları için dişin çok daha sağlam olmalarını sağlarlar. Kanal tedavisinde bu doku enfekte olduğu için, bu dokunun yerine kanal malzemeleri kaplar. Bu nedenle de en ufak bir travmada diğer dişler kırılmazken kanal tedavili diş çok daha kolay kırılabilir.

Diş kırılmalarında ne yapmak gerekir?

Diş kırıkları farklı şekillerde meydana gelebilir. Eğer çok büyük bir parça kırılmışsa ve altındaki canlı dokuda bir hasar meydana geldiyse hemen diş hekimine başvurulması gerekir. Eğer ucundan çok küçük bir parça kırıldıysa diş hekimine gitmek bir süre daha ertelenebilir.

Diş kırıldıktan sonra hastada çok şiddetli sıcak ve soğuk hassasiyetleri görülüyorsa bu canlı dokuya yakın bir kırık olduğu anlamına gelir.

Bir diğer problem ise dişin kırılma değil dişin tamamen çıkmasıdır. Eğer diş tamamen köküyle beraber çıkarsa, dişin kök tarafına dokunmadan suyun altında yıkayıp ve daha sonra dil altında ya da bir süt içerisinde en yakın zamanda (1-2 saat) diş hekimde başvurulmalıdır.

Diş kırıldığında nasıl tedavi edilir?

Diş kırıklarının tedavisinde önemli olan kırılan parçanın büyüklüğüdür. Eğer kırılan parça çok küçük ise beyaz dolgu denilen basit bir müdahale ile tedavi edilebilir. Fakat kırılan parça çok büyük bir parça ve canlı dokuyu da içeriyor ise öncelikli olarak kanal tedavisi uygulanır ve kırılan parçanın büyüklüğüne göre dolgu ya da kaplama ile tedavi edilir.

Bir diğer problem ise dişin köküyle tamamen çıkmasıdır. Bu gibi durumlarda diş, sağlıklı bir şekilde diş hekimine ulaştırılırsa, diş hekimi dişi yerine yerleştirebilir. Eğer sağlıklı bir şekilde ulaştırılamazsa, o bölgeye ”fiber kökü” denilen ve geçici bir süreliğine yapılan köprü ile hasta sağlıklı bir şekilde evine yollanır ve aradan belli bir zaman geçip dişin çekildiği bölgeye kemik dolduktan sonra implant ya da benzer bir köprü ile tedavi edilir.

Tags: , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.