Ortodonti Tedavisi Nedir

Ortodonti Tedavisi Nedir, Hangi Hastanelerde Yapılır

Ortodonti Nedir?

Ortodonti diş ve çenede yaşanan şekil bozukluklarının giderilmesi maksadıyla cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler kullanan ve bunun sonucunda hastanın yaşam standartlarının ve kalitesinin artmasını sağlayan bilim dalıdır. Ortodonti bilim dalıyla uğraşan kişilere Ortodontist denir.

Dişler ve çene yapısında yaşanan estetik sorunları, tedavi edilmediği taktirde uzun vadede çok daha büyük sorunlara neden olabilir. İnsan estetiğini doğrudan etkileyen çene yapısı ve dişler insanın toplum içerisindeki yerini edinmesi ve kendine olan özgüveninin gelişmesi açısından önemlidir. Dişlerinin arasında ayrıklık yada çene yapısında bozukluk olan kişiler, toplum içerisinde yer edinmekte zorlanırlar. Dişteki bozukluklar nedeniyle fazla konuşmaktan ve gülümsemekten çekinilir. Zamanla bu bir kişilik yapısı haline gelerek içine kapanık bir kişilik oluşur. Ayrıca dişlerde ve çenede bozukluklar deri bütünlüğünün bozulmasına, bağ doku hasarlarına ve enfeksiyona kadar bir çok soruna neden olabilmektedir. Damağa doğru ilerleyen bir diş yapısı, zamanla damağa zarar vermeye başlar. Deri bütünlüğü bozulan damakta enfeksiyon riski artar. Enfeksiyon gelişmesi sonucunda tedavi edilmediğinde ölümle bile sonuçlanabilir. Ortodonti tedavisi yapılmaz ise bu tip enfeksiyonlar sürekli tekrarlar. Ayrıca damağa sürekli batan bir dişte sürekli rahatsızlık hissine sebep olur.

Ortodonti Tedavisi Hangi Hastanelerde Yapılır?

Ortodonti klinikleri genellikle özel hastaneler ile üniversite hastanelerinde bulunur.

  • İstanbul İl Özel İdaresi Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesi
  • Okmeydanı Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesi
  • İstanbul Üniversitesi Çapa Diş Hekimliği Fakültesi
  • Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi
  • Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

ortodonti kliniği olan hastanelerden bazılarıdır.

bunların haricinde bir çok özel klinikte bulunmaktadır.

Ortodonti Tedavisi Nedir
Ortodonti diş ve çenede yaşanan şekil bozukluklarının giderilmesi maksadıyla cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler kullanan ve bunun sonucunda hastanın yaşam standartlarının ve kalitesinin artmasını sağlayan bilim dalıdır.

Ortodonti işlemi pahalı bir işlem olarak kabul edildiğinden SGK ile anlaşması olan yerler tercih edilmeye çalışılmaktadır. SGK ile anlaşma yapılan işleme ve yaptırılan hastanenin statüsüne bağlı olarak 1000 TL ile 2000 TL arasında bir indirim sağlamaktadır. Ortodonti tedavisi ücretsiz yapılmamaktadır.

Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) hükümlerine diş muayeneleri ile ilgili eklenen yeni hükümler gereğince özel sağlık kuruluşlarında Ortodonti işlemlerininde SGK kapsamında yapılması uygulamasına başlandı. Bu işlem için öncelikle Ortodonti kliniği bulunmayan ve Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmet veren bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir. Bu müracaat sonrasında Ortodonti uygulamaları gerektirir şeklinde rapor alan hastalar, bu sağlık kuruluşlarından sevk işlemine müteakip, istedikleri bir özel sağlık kuruluşunda Ortodonti hizmeti alabilmektedirler. Ortodontistler sevk ile gelen hastalarda, yaptıkları işlemleri Türk Diş Hekimleri Birliği asgari ücret tarifesi üzerinden SGK’dan alabilmektedir.

Yeni uygulama nedeniyle hastaların “ücretsiz ortodonti” gibi bir yanılgıya kapılmamaları önemlidir. Çünkü Ortodontist’in alması gereken ücret 3000 TL iken, sadece devletin ödediği kısmı indirim yapmakta ve örneğin 1000 TL olan asgari ödeme tutarını ekleyerek tedavinizi 2000 TL’ ye yapmaktadır.

Tags: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.