Saç Dökülmesini Önlemek İçin Neler Yapılabilir

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Doğal, sağlıklı pırıl pırıl parlayan, bakımlı bir saçtan insanı daha çekici hale getirebilecek başka bir şey yoktur. Ancak saç dökülmesi, birçok insanın maruz kaldığı bir sorundur.

Çevresel etkiler, yaşlanma, aşırı stres, aşırı sigara içme, beslenme yetersizliği, hormonal dengesizlik, genetik faktörler, kafa derisi enfeksiyonları, yanlış veya kimyasal olarak zenginleştirilmiş saç ürünlerinin kullanımı, bazı ilaçlar ve tiroid gibi tıbbi durumlar saç dökülmesinde etkili faktörler olabilir. Otoimmün hastalıklar, polikistik över sendromu (PCOS), demir eksikliği anemisi ve kronik hastalıklar da saç dökülmesinin nedenleri arasında yer almaktadır.

Kafa derimizde yaklaşık olarak 100.000 tel saç var ve günde 50 ile 100 tel kaybetmek çok normal bir durumdur. Fakat bundan fazlasını kaybediyorsanız artık harekete geçme zamanınız gelmiştir. Bu sayede saç dökülmesi ilerleyemez ve kellik oluşumunun önüne geçmiş olursunuz. Evde saç dökülmesini tedavi etmek için kolaylıkla temin edilebilen birçok bileşen kullanılabilir.

1. Saç Masaj Yağı

Saç dökülmesini azaltmak için atabileceğiniz ilk adım, saç derinize uygun olan saç yağıyla masaj yapmaktır. Uygun saç ve saç derisi masajı, saç köklerinde kan dolaşımını hızlandırarak, kafa derisini koşullandıracak ve saç köklerinin mukavemetini artıracaktır. Aynı zamanda rahatlamayı teşvik edecek ve stres duygularını azaltacaktır.

Hindistan cevizi yağı, badem yağı, zeytinyağı, hint yağı, gibi saç yağlarını masaj için kullanabilirsiniz. Daha iyi ve daha hızlı sonuçlar almak için kullanacağınız yağın içerisine birkaç damla biberiye esans yağı ekleyebilirsiniz. Kullanabileceğiniz diğer yağ türleri ise argan yağı ve buğday tohumu yağıdır.

Saç diplerinize parmak uçlarınızla hafif basınç uygulayarak saçınıza ve saçlı derinize masaj yapın.
Bu uygulamayı haftada en az bir kere yapabilirsiniz.

2. Çemen

Çemen, saç dökülmesinin tedavisinde oldukça etkilidir. Çemen çekirdekleri saç büyümesini arttıran ve saç foliküllerini yeniden yapılandırmaya yardımcı olan hormon öncülleri içermektedir. Ayrıca saç büyümesini teşvik eden proteinler ve nikotinik asit içerir.

Bir çorba kaşığı çemen tohumunu bir gece suda bekletin. Sabahları öğütün ve macun haline getirin. Macunu saçınıza uygulayın ve bir bone yardımı ile saçlarınızı kapatın. Yaklaşık 40 dakika sonra saçlarınızı ılık suyla durulayın. Bu işlemi bir ay boyunca her sabah uygulayabilirsiniz.

3. Soğan Suyu

Soğan suyu, yüksek kükürt içerdiğinden dolayı saç dökülmesine, saç köklerinde kan dolaşımını artırmaya, kıl foliküllerini rejenere etmeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Soğan suyundaki antibakteriyel özellikler aynı zamanda mikropları ve parazitleri öldürmeye de yardımcıdır. Saç dökülmesine neden olabilecek kafa derisi enfeksiyonlarını soğan suyu tedavi eder.

2002 yılında Dermatoloji Dergisinde yayınlanan bir araştırmada, kafa derisi üzerine soğan suyu uygulamış olan araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 74’ü önemli oranda saç uzaması ve çıkması durumu yaşamıştır.

Bir soğanın suyunu çıkarın ve sonra sıkın. Çıkan soğan suyunu direkt olarak kafa derisine uygulayın. Yaklaşık 30 dakika bekletin ve ardından yıkayın. Sonunda saçlarınızı şampuanlayın.
Üç yemek kaşığı soğan suyu ve iki yemek kaşığı aloe vera jelini karıştırın. Ayrıca bir çorba kaşığı zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Bu karışımı saç derinize uygulayın ve durulamadan önce en az 30 dakika bekletin ve saçlarınızı şampuanlayın.
Bu çözümlerden birini iki hafta boyunca, haftada iki ya da üç defa tekrarlayabilirsiniz.

4. Aloe Vera

Aloe vera doğrudan sağlıklı saç büyümesini teşvik eden enzimler içerir. Ayrıca, alkalileştirici özellikleri saç derisinin ve saçın pH dengesini istenilen seviyeye getirmeye yardımcı olur. Bu da saç büyümesinde ve uzamasında önemli ölçüde rol oynar.

Düzenli kullanımla aynı zamanda kafa derisinde oluşan kaşıntı sorunlarını giderilebilir. Kafa derisinde oluşan kızarıklık ve iltihapları azaltır. Saçlara güç, parlaklık verir ve kepeği hafifletir.

Kafa derinize aloe vera’ nın jelini uygulayın. Bir saat boyunca jelin kafa derisinde kalmasını sağlayın ve daha sonra ılık su ile yıkayın.
Bu işlemi haftada üç ya da dört defa tekrarlayın. Ayrıca saçlarınızın daha hızlı uzamasının keyfini yaşamak için günde bir çorba kaşığı aloe vera suyu içebilirsiniz.

5. Meyan Kökü

Meyan kökü saç dökülmesini önleyen diğer bitkilerden bir tanesidir.

Saçların daha hızlı çıkması için meyan kökü mucize sınıfına girmektedir. Meyan köklerinin yatıştırıcı özellikleri sayesinde kafa derisindeki gözenekleri açar, kafa derisini yatıştırır ve kuruluktan kaynaklanan tahrişlerden kurtulmanıza yardımcı olur. Meyan kökü kepek, saç dökülmesi ve kellik için en iyi tercihtir.

Çeyrek çay kaşığı safranı bir fincan süte ekleyin. Üzerine bir çay kaşığı meyan kökü ekleyin ve iyice karıştırın.
Uygulamayı yatmadan önce kafa derinize uygulayın ve bone ile sarın. Bir gece bekleyin.
Sabah kalkar kalkmaz saçlarınızı yıkayın.
Bu uygulamayı haftada bir veya iki kez yapabilirsiniz.
Günde üç defa meyankökü çayı tüketerek gerekli enzimleri içten içe alabilirsiniz.

Kendinize en uygun formülü seçerek saç dökülmesi sorununun önüne geçebilirsiniz.

Tags:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.