Tansiyon Düşüklüğü – Hipotansiyon

Tansiyon Düşüklüğü – Hipotansiyon

Tansiyon, atardamarlar içerisindeki kan basıncı olarak tanımlanmaktadır. Bu basınç sayesinde kan vücüdumuzdaki bütün doku ve organlara iletilir ve beslenmelerini sağlayarak hayati faaliyetleri yürütmeleri için yardımcı olur. Yalnız bu basıncın ne çok yüksek ne çok düşük olması gerekir, belirli değerleri vardır. Tansiyonun bu değerler üzerine çıkması veya düşmesi kişinin sağlığına zarar vermektedir. Tansiyonun iki şekli bulunmaktadır. Büyük tansiyon yani sistolik kan basıncı kalbin kasılması ile kanı damarlara atarken oluşan basınçtır. Küçük tansiyon yani diastolik kan basıncı, kalbin gevşemesiyle kanın kalbe dolduğu sırada ölçülen kan basıncıdır.

Tansiyon Düşüklüğü

Dünya Sağlık Örgütü’ nün belirlediği tansiyon limitleri büyük tansiyon için 120 mmHg, küçük tansiyon için 80 mmHg’ dir. Eğer tansiyon değerleriniz bu değerlerden düşük çıkar ise hipotansiyon probleminiz oluşmuş demektir. Fakat her zaman bu değerlerin dışında bir değer ile karşılaştığınızda tansiyon probleminiz olduğunu göstermez. Çünkü tansiyon yaş, cinsiyet, ırk ve genetik özelliklere göre değişebilmektedir.

Vücudunuzun verdiği sinyallere göre problem oluşturup oluşturmadığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Baş dönmesi, göz kararması, yorgunluk, uyku hali ve görme bozukluğu sık rastlanan belirtilerdendir. Bu belirtiler başka bir rahatsızlıkdan da kaynaklanabileceği için yeterli değildir. Bu yüzden hemen tansiyonunuzu ölçmeniz gerekmektedir.

Hipotansiyon yani tansiyon düşüklüğü her yaştan kişiyi etkileyebilmektedir. Vücudun susuz kalması, yetersiz beslenme, kullanılan ilaçlar, stres, korku, anemi, karaciğer ve kalp hastalıkları hipotansiyonu daha fazla tetiklemektedir. Tansiyon düşüklüğü probleminiz her hangi bir hastalık kaynaklı olduğunda bir uzmana başvurarak öncelikli olarak o hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Tansiyonunuz düştüğü anda tuzlu ayran içmek tansiyonunuzun normal değerlerine gelmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bol su içmek ve kahve – çikolata düşük tansiyonun geçici olarak yükselmesini sağlar. Meyan kökü, pancar suyu ve kuru üzüm düşük tansiyona iyi gelmektedir.

Tansiyondaki ciddi düşüşler sağlık için tehlikenin habercisi olabilmektedir. Çünkü tansiyonun düşmesi vücudu oksijensiz bırakıp hayati organların zarar görmesine sebep olabilmektedir. Bu yüzden bu rahatsızlığın oluşmaması için bazı tedbirlerin alınmasında fayda vardır. Bol su içmek, alkol ve sigara kullanımını bırakmak önemlidir. Sağlıklı ve düzenli beslenilmeli, düzenli egzersizler muhakkak aksatılmamalıdır. Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalı, vücuttaki pozisyon değişiklikleri yavaşça yapılmalıdır. Özellikle sabah yataktan kalkarken derin bir nefes alınmalı ve kalkmadan önce yatakta birkaç dakika oturup, sonra kalkılmalıdır. Ayrıca eğer tansiyon düşüklüğü belirtileri oluştuğunu farkettiyseniz hemen düz bir zemine uzanarak bacaklarınızı yüksek bir yere koyun. Bu hareket kanın bacaklardan kalbe ve beyine geçmesini kolaylaştıracak ve kan basıncınızın yükselmesini sağlayacaktır.

Tags: , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.